bliskość po zdradzie
Edukacja seksualna

Seks po trudnych doświadczeniach – bliskość po zdradzie, depresji czy porodzie?

Odbudowa intymności – seks po trudnych doświadczeniach 

Intymność nie znika po porodzie, po zdradzie czy po depresji – seks po trudnych doświadczeniach jednak nie musi zniknąć. Czasem trzeba odnaleźć bliskość na nowo. Nie zawsze jest to łatwe zadanie. Po ciężkich momentach w życiu często pojawia się dystans, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Czy można więc znaleźć drogę powrotu do intymności, bez presji, pośpiechu i przekraczania własnych granic. Zapraszam do lektury. 

Ciało po doświadczeniach – nowe potrzeby, nowe granice

W życiu spotykają nas sytuacje, w których nasz stosunek do bliskości diametralnie się zmienia. Tracimy kontakt z własnym ciałem, a kontakt fizyczny wywołuje poczucie lęku, niepewności, dyskomfortu czy bólu. To, co dotychczas kojarzyło nam się z przyjemnością , teraz wywołuje awers i reakcje obronną. Jakie sytuacje mogą wywołać podobne zmiany? Poród, zdrada lub depresja, to najczęstsze przyczyny, dla których doświadczenie bliskości może całkowicie się zmienić. 

bliskość po trudnych doświadczeniach

Po porodzie zmienia się nie tylko ciało, ale także poziom hormonów, a co za tym idzie również potrzeba bliskości. To czas, w którym perspektywa bólu i negatywnej oceny często niesie ze sobą chęć unikania intymnych zbliżeń.  Bardzo ważna w tym czasie jest komunikacja pomiędzy partnerami oraz konsent. Dzięki uważności na potrzeby drugiej osoby możecie sprawdzić, że seks znów będzie naprawdę komfortowy. Nie zapomnijcie o prostych, lecz skutecznych rozwiązaniach takich, jak żele nawilżające. Lubrykanty dla kobiet po porodzie są czymś, co pomaga zmniejszyć nie tylko fizyczne poczucie dyskomfortu, ale również sposobem na minimalizowanie lęku przed jego wystąpieniem. 

Seks po trudnych doświadczeniach – inny rodzaj bliskości

Po zdradzie intymny dotyk może wywoływać lęk lub odrzucenie. W tej niełatwej sytuacji najważniejsze są rozmowa, przestrzeń i odbudowa zaufania. Utrata zaufania i poczucia bezpieczeństwa może sprawić, że zamiast pożądania pojawią się napięcie, zamrożenie a nawet wycofanie. Po takim doświadczeniu seks nie wróci do „normy” ot tak po prostu. Wymaga to nie tylko prawdziwej gotowości, ale także czasu do odbudowania zaufania. Wielu parom po doświadczeniu zdrady udaje się naprawić relację, a część z nich deklaruje nawet, że ich związek przeszedł tą próbę mocniejszy niż kiedykolwiek. Jednak do tego potrzeba świadomego konsentu, autentycznej i niewymuszonej zgody.

Jeszcze innym przykładem ciężkiej próby dla intymności jest współżycie po depresji. Libido może wtedy zniknąć, a ciało może wydawać się zupełnie obce, znieczulone, niewidzialne. Leki, przewlekły stres, obniżony nastrój, spadek poczucia własnej wartości – to wszystko wpływa na pożądanie. W przywróceniu ochoty na seks nie pomoże na pewno nakładanie presji na zbliżenia. Zrób raczej przestrzeń dla poznawania się na nowo, wyznaczania granic oraz dla dotyku, którego celem nie jest seks, a poczucie ugruntowania we własnym ciele. Dzięki zaangażowaniu w ten proces wszystkich zmysłów możesz we własnym tempie na nowo odkrywać bliskość i siebie.

seks a depresja

Gadżety, które wspierają, a nie zastępują

Świece do masażu – najdelikatniejszy powrót do zmysłowości

Świece do masażu z afrodyzjakami mają niesamowite właściwości uspokajające i odprężające. Już sam blask płomienia świecy i dźwięk trzaskania palącego się knota działa kojąco i pozwala doświadczyć głębokiego relaksu. Wosk sojowy topi się w dużo niższej temperaturze, niż zwykły wosk, dzięki czemu nie parzy, kiedy rozlejemy go na skórze. Zamiast tego wywołuje przyjemne, rozgrzewające uczucie. Delikatny zapach ciepłego olejku w połączeniu z czułym, niespiesznym i uważnym dotykiem może być bardzo przyjemnym doświadczeniem. Nie wiąż jednak tej czynności z seksualnymi oczekiwaniami. Nie stawiaj za cel seksu, bo ta drogą niekoniecznie do niego prowadzi. I nie musi. Bądźcie uważni na potrzeby, emocje i reakcje, jakie się pojawiają podczas tego delikatnego masażu oraz miękko na nie reagujcie. 

Feromony – odbudowa poczucia atrakcyjności

Używanie feromonów może pozytywnie wpłynąć na relację. Pomagają one w odbudowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Kiedy to osoba partnerska używa feromonów, może wywoływać większe zaufanie, budować poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Feromony są przez nas odbierane na poziomie podświadomości, jako komunikat dla naszego mózgu. Wiele badań wskazuje, że ludzie rownież reagują na wpływ feromonów. Warto zatem przetestować to rozwiązanie i sprawdzić, jak dla was zadziała. Feromony męskie Hero oraz feromony dla kobiet Heroine roztaczają wokół użytkowników aurę bezpieczeństwa i pomagają budować zaufanie.

seks po trudnych doświadczeniach

Gadżety do gry wstępnej – czułe narzędzia do poznawania siebie od nowa

Polecamy zwłaszcza delikatny masażer do miejsc intymnych, który pomoże w odbudowywaniu poczucia sprawczości we własnym ciele. Można nim dotykać różnych miejsc i obserwować reakcje ciała, poznawać gdzie stymulacja jest mile widziana, a które miejsca potrzebują więcej czasu. 

Gadżety to nie rozwiązanie problemów. To delikatne narzędzia, które służą do budowania mostu, gdy słowa jeszcze nie wystarczają.

Jak zacząć rozmawiać o seksie, gdy boli?

Przede wszystkim z otwartością i wyrozumiałością. Bez wywierania presji, czy poczucia winy. W tych rozmowach musi znaleźć się miejsce dla uważności na osobę partnerską i to, czego ona doświadcza. Być może konieczne będzie redefiniowanie granic. Ustalcie swoje bezpieczne słowo – hasło, które będzie znakiem do bezwzględnego przerwania zabawy. Zwroćcie uwagę na potrzeby – zamiast pytać: „czy chcesz seksu?” zapytaj raczej: „czy chcesz bliskości, dotyku?”. Zamiast myśleć, że „powinniśmy się dziś kochać”, pomyśl: „chcę znów czuć, że jestem w swoim ciele i cieszyć się nim”. Pamiętajcie, że penetracja nie jest jedyną słuszną formą intymności. Zacznijcie praktykować takie jej odmiany jak masaż, przytulanie, ćwiczenia oddechu.

seks po zdradzie

Intymność jako droga do uzdrowienia

Nierozładowane, trudne emocje mogą ulegać somatyzacji, czyli przeniesieniu się do ciała. Ciało pamięta gniew, smutek, lęk, wstyd i reaguje na nie fizycznie , np. napięciem szczęki, uciskiem w klatce piersiowej lub w brzuchu, kołataniem serca, spłyconym oddechem, „zamrożeniem”. Poza takimi fizycznymi sygnałami możemy również doświadczać bezsenności, ataków paniki, braku chęci na seks lub napięcie podczas niego, chroniczne zmęczenie. Pozwól sobie zauważyć te zmiany i pracuj z nimi, np. poprzez terapię ruchową (taniec intuicyjny, joga, itd.), uważny dotyk (automasaż, masturbacja), czułość wobec siebie. Możesz także zwrócić się do specjalistów.

Czy seks po trudnych doświadczeniach jest możliwy?

Być może seks nie będzie już taki, jak kiedyś, ale może będzie nawet lepszy. Odbudowywanie intymności po trudnych przeżyciach często sprawia, że jest on dojrzalszy, bardziej świadomy i bardziej satysfakcjonujący. Ten etap w związku, choć może nie należy do najłatwiejszych, pozwala rozpocząć nową bliskość i nową relację – także ze sobą. 

Jeśli jesteś w trakcie leczenia, przebaczenia, powrotu do siebie – pamiętaj, że możesz odbudować intymność z szacunkiem, spokojem i czułością. Do każdej historii pozna napisać nowy początek. A jeśli potrzebujesz narzędzi, które Ci w tym pomogą – jesteśmy tu dla Ciebie. 

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *