Edukacja medyczna,Edukacja seksualna

Andropauza – męskie pokwitanie? Jak sobie z nią radzić?

Andropauza – co to znaczy?

Andropauza to kontrowersyjny temat. O ile u kobiet menopauza związana jest ze spadkiem syntezy estrogenów i progesteronu, jest procesem mierzalnym a nawet można wykonać test na menopauzę, o tyle w przypadku andropauzy, choć to pojęcie często jest używane i weszło już na stałe do słownika, nie jest to pojęcie medyczne.

Andropauza nie ma swojego wyraźnego początku czy końca, nie znajduje odzwierciedlenia w gwałtownych zmianach poziomu hormonów. Spadek produkcji testosteronu u mężczyzn rozpoczyna się około 40. i trwa do około 65. roku życia, więc jest to powolny proces, który nie jest zakończony, jak w przypadku menopauzy, brakiem płodności.

Skoro więc andropauza nie jest pojęciem medycznym, to jakim? Literackim? Kulturowym? Psychologicznym? Czy marketingowym?

Objawy andropauzy

Mężczyźni po 50tce mogą odczuwać spadek formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Spadek poziomu libida, problemy z potencją mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem stresu, obniżenia pewności siebie czy stanów depresyjnych.

Zrzucanie jednak wszystkich dolegliwości na karb męskiego przekwitania jest błędem, ponieważ może uniemożliwić wczesną diagnozę i rozpoczęcie leczenia innych schorzeń. Brak erekcji na przykład, przypisywany często spadkowi testosteronu, może być spowodowany problemami z układem krwionośnym, który z kolei prowadzić może do poważnych problemów kardiologicznych, jak na przykład zawał.

Dolegliwości zdrowotne, za które często winiona jest właśnie andropauza, nie są związane z konkretnym etapem życia mężczyzny czy też jednym czynnikiem, a najczęściej są wypadkową wielu różnych decyzji, trybu i stylu życia, jaki on dotychczas prowadził. Złe fizyczne samopoczucie może być związane ze zbyt dużym BMI, złym ogólnym stanem organizmu, sposobu odżywiania się, poziomu aktywności fizycznej, czy choćby stosowania używek a nawet ilości snu.

Dbanie o zdrowe nawyki pozwala nie tylko zapobiec części z tych problemów, ale również w ewentualnej z nimi walce. Panowie w dobrej kondycji psychofizycznej dużo łatwiej radzą sobie w boju z kryzysem wieku średniego.

Bo tego, że kryzys wieku średniego występuje, nikt nie kwestionuje. Zarówno kobiety jak i mężczyźni stają przed koniecznością stawienia czoła zmianom, jakie zachodzą w ich ciałach i zmianom, jakie następują w ich życiu. Świadomość, że kończy się jakiś etap w życiu jest dużym stresem dla obydwu płci.

Nasuwa się zatem pytanie, czy to, co ogólnie zwykliśmy nazywać andropauzą jest związana z fizyczną, czy raczej psychologiczną stroną zdrowia Panów. Wielu mężczyzn stając w obliczu faktu upływającego czasu oraz pojawiających się z nim, być może, problemów zdrowotnych, wchodzi w fazę zaprzeczenia lub próbuje udowodnić swoją wartość.

Może to znaleźć odzwierciedlenie właśnie w poszukiwaniu aprobaty w oczach młodszych kobiet, zainteresowaniu ekstremalnymi sportami lub luksusowymi dobrami. Nie pomaga na pewno stereotyp silnego, zdrowego mężczyzny, który zniechęca Panów do opowiadania o problemach, z którymi się zmagają. Świadomość przemijającej sprawności, również seksualnej, może nasuwać refleksje, że to ostatni moment na zmiany w swoim życiu, a ta z kolei popycha mężczyzn do ryzykownych decyzji. Czy każdy mężczyzna po 50tce myśli o zakupie sportowego samochodu, randkowaniu z o 25 lat młodszymi modelkami?

Jeśli spojrzymy na andropauzę jako na zjawisko psychologiczne to zauważymy, że mężczyźni w stabilnych, dobrych relacjach z partnerkami, o ugruntowanej pozycji zawodowej, z większym poczuciem spełnienia w życiu łatwiej przystosowują się do zachodzących zmian i szybciej odnajdują swoje miejsce w nowej rzeczywistości.

Jak sobie radzić z andropauzą?

Jak już wyżej zostało nadmienione – andropauza nie jest terminem medycznym, w związku z czym nie ma leku na ogólne „pokwitanie mężczyzny”. Z różnymi objawami można sobie radzić na różne sposoby.

Istnieją środki, które regulują poziom testosteronu podwyższając go, na przykład Testosterizer marki Viamax, który jest ceniony przez naszych Klientów. Jeśli chodzi o problemy z erekcją – warto je skonsultować z lekarzem, jednak z doraźną pomocą przychodzą Panom tabletki Boss, które od długiego czasu uważane są za najskuteczniejsze na rynku a o których więcej piszemy w tematycznym artykule. Na poprawę ogólnego samopoczucia i sprawności seksualnej polecamy suplementację kapsułkami Men Complet, które cieszą się bardzo pozytywnymi recenzjami a kuracje nimi są chętnie powtarzane w celach prewencyjnych przez wielu naszych Klientów. Dodatkowo warto zadbać o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu.

Czy więc andropauza jest po prostu etapem adaptacji mężczyzny do nowego etapu w życiu, czy stopniową utratą testosteronu i wszystkimi, przypisywanymi mu następstwami? Andropauza nie ma jasnej definicji, nie występuje jako pojęcie medyczne i wciąż relatywnie niewiele wiemy na jej temat. Na pewno jednak wiemy, ze wszystkie budzące niepokój dolegliwości, jak np. problemy z erekcją, powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. 

Justyna Gońka

Justyna Gońka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *