czy można uprawiać seks w ciąży
Edukacja seksualna

Czy w ciąży można uprawiać seks? Czy seks w ciąży zaszkodzi dziecku?

Czy seks w ciąży zaszkodzi dziecku?

Czy w ciąży można uprawiać seks? – to pytanie nurtuje wiele par oczekujących na potomstwo. Czy porywy fizycznej miłości mogą zaszkodzić dziecku? Czy są jakieś​ pozycje, które są bardziej wskazane lub których należy unikać w tym wyjątkowym czasie? Co z zabawkami erotycznymi – czy można stosować? jakich można używać kosmetyków intymnych? W Erotic Med rozumiemy, że potrzebujesz pewnych informacji, dlatego uruchamiamy nasze medyczne znajomości i pytamy o wszystkie nurtujące Was kwestie.

Czy w ciąży można uprawiać seks?

Odpowiedź brzmi: tak. Jeśli tylko macie ochotę, go uprawiać, ciąża przebiega prawidłowo a przyszła mama czuję się dobrze, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Intymne zbliżenie nie jest zagrożeniem dla dziecka, a seks w trakcie ciąży może być doświadczeniem bardzo zbliżającym partnerów. Badania wskazują, że kobiety, które współżyły podczas ciąży, doświadczają mniej powikłań, a poród przebiega sprawniej. Natomiast jeśli chodzi o libido, to z nim podczas ciąży bywa bardzo różnie. Zmiany hormonalne, jakie występują w ciele kobiety, w II i III trymestrze powodują wzrost ochoty na intymne pieszczoty. Jednak w pierwszym trymestrze przyszła mama może odczuwać związane z nimi, przykre dolegliwości, takie jak nudności, migreny czy wahania nastrojów, dlatego jej libido może być bardzo obniżone.

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Przypadki, w których lepiej będzie utrzymać wstrzemięźliwość to m.in.: krwawienie z dróg rodnych, ciąża zagrożona poronieniem, nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych, odpłynięcie płynu owodniowego lub, w niektórych przypadkach, ciąża mnoga. Jeśli coś budzi Wasze wątpliwości lub niepokój, nie wahajcie się zapytać lekarza prowadzącego ciążę.

czy seks w ciąży szkodzi dziecku?

Jakie pozycje do seksu w trakcie ciąży?

Wybierajcie pozycje, które nie powodują nadmiernego ucisku w rejonie brzucha. Unikajcie tych, które pozwalają na głęboką penetrację. I trymestr pozwala na największą różnorodność w kwestii doboru pozycji. W trymestrze II i III wybierając pozycje musicie brać pod uwagę rosnący brzuszek i to, że niektóre z nich będą już po prostu niewygodne.

Od II trymestru warto wybierać pozycje, które nie wymagają od przyszłej mamy leżenia płasko na plecach, ponieważ powodują one ucisk na niektóre duże naczynia krwionośne, utrudniając przepływ krwi do serca, wyniku czego mogą nastąpić objawy niedokrwienia, takie jak zawroty głowy a nawet omdlenia. Zdecydowanie bardziej godne polecenia są pozycje, w których kobieta leży na boku, jak np. „na łyżeczkę”, jest na górze lub na kolanach wsparta np. o wezgłowie łóżka.

W III trymestrze duży brzuszek ciążowy może już znacznie przeszkadzać, mimo to ochota na seks nie słabnie. W tym okresie wybierajcie również pozycje tylne lub boczne. Zbliżenia w 9 miesiącu mogą wywoływać dyskomfortowego ucisku pojawiającego się w górze brzucha i schodzącego w dół – to skurcze Braxtona-Hicksa. Mogą one trwać od kilku do kilkunastu minut, jednak nie wywołują porodu.

Jakich lubrykantów używać w ciąży? 

W ciąży bardzo istotne jest, aby zwracać uwagę zarówno na przyjmowane pokarmy i środki, jak również używane kosmetyki. Uważnie czytajcie etykiety- niektóre produkty mają na nich umieszczoną etykietę z ostrzeżeniem, aby nie używać ich w tym czasie. Składniki, które są w nich zawarte mogą wpływać na organizm dziecka. Wybierajcie lubrykanty hipoalergiczne i bez substancji zapachowych. Zwłaszcza  te na bazie silikonu zasługują na szczególną uwagę, ponieważ w największym stopniu minimalizują one ryzyko wystąpienia podrażnienia błony śluzowej. Zwróć uwagę na wysokiej jakości lubrykant silikonowy marki Pjur (pamiętaj, aby nie używać go do silikonowych zabawek erotycznych). Lubrykanty w większości działają wyłącznie na powierzchni błony śluzowej i nie przedostają się do krwi, więc są bezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka.

Zrezygnuj jednak z lubrykantów z dodatkami stymulującymi, smakowymi i wszystkich innych środków pobudzających erotyczne doznanie. Mogą one być szkodliwe w tym czasie. Mogą one także powodować reakcje alergiczne.

co czuje dziecko w trakcie orgazmu?

Czy można używać gadżetów erotycznych w trakcie ciąży? 

Jeżeli lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań do uprawiania seksu, możecie włączyć do zabawy gadżety erotyczne. Zaleca się jednak aby były to raczej zabawki do stymulacji łechtaczki niż do głębokiej penetracji. Zadbajcie w tym czasie wyjątkowo o dobrą jakość używanych urządzeń oraz o ich higienę, ponieważ pochwa jest wyjątkowo podatna na infekcje intymne. Wielu lekarzy aktualnie zaleca nawet masaż krocza przy pomocy niewielkiego wibratora. Masaż krocza w ciąży – ten temat poruszałyśmy już dość obszernie w jednym z artykułów na naszym blogu. Masaż ten ma na celu rozluźnienie i uelastycznienie zewnętrznej warstwy mięśni dna miednicy. Regularnie wykonywany minimalizuje ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu. Tak więc rozsądnie dobrane zabawki nie tylko nie zaszkodzą, ale nawet mogą pomóc w przygotowaniach do pojawienia się na świecie nowego członka rodziny.

Co czuję dziecko podczas orgazmu?

To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych rodziców. Orgazm to szereg fizjologicznych reakcji, które są intensywnie odczuwane przez mamę i z całą pewnością są odczuwane również przez dziecko. Na pewno jednym z najmocniej odczuwanych następstw orgazmu są skurcze macicy, które przez maluszka najprawdopodobniej odczuwane są jako delikatne kołysanie. Inną, intensywną reakcją na intymne pieszczoty jest uwolnienie się u w organizmie przyszłej mamy hormonów szczęścia. Ponieważ jej układ krwionośny jest połączony z układem krwionośnym dziecka, przedostają się one również do niego. Tak więc nie musisz się obawiać o to, co czuję ono w trakcie orgazmu, ponieważ również dla niego wiąże się to z przyjemnymi odczuciami.

Mam nadzieję, że temat seksu w ciąży dostarczył Ci poszukiwanych i przydatnych informacji oraz pozwolił pożegnać obawy i wątpliwości. Poruszamy dla Was najistotniejsze kwestie związane ze życiem i zdrowiem intymnym, dlatego czytaj nasz blog i nie wahaj się pytać.

Justyna Gońka

Justyna Gońka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *