Od Erotic Med

Jak czyścić i przechowywać zabawki erotyczne? Poradnik

Każdy z nas jest inny, ma inną wrażliwość i podatność na infekcje – ja jestem z tych wyjątkowo delikatnych: każde nieodpowiednie wyczyszczenie gadżetu lub nieumyte ręce przy kontakcie seksualnym momentalnie powodują u mnie zaburzenia flory bakteryjnej. Aby tego uniknąć zaczęłam szukać idealnego rozwiązania i… znalazłam!

Słowem wstępu – jak dbać o gadżety erotyczne?

Podstawą higieny gadżetów jest mycie ich pod ciepłą, bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego mydła antybakteryjnego oraz wytarcie do sucha delikatną szmatką lub papierowym ręcznikiem. Ale czy to wystarczy?

Bardzo dużo zależy od tworzywa, z którego wykonany jest nasz gadżet. Jednym z najlepszych materiałów używanych w przemyśle erotycznym jest silikon klasy medycznej – dzięki małej porowatości zabawki z niego wykonane łatwo wyczyścić, a sam materiał nie przyjmuje zabrudzeń. Podobnie ma się sprawa z plastikiem ABS, metalem i szkłem – ich gładka powłoka pozwala łatwo zmyć wszystkie pozostałości po zabawie. Inaczej natomiast jest z materiałami o większej porowatości jak guma, PVC, TPE, TPR i cyber skóra czy lateks – te tworzywa ciężko wyczyścić, zabrudzenia mogą zostać w zagłębieniach i może się też przydarzyć, że zabawki takie nam po prostu zapleśnieją. Należy również zwracać uwagę na uszkodzenia materiału – czy to będzie silikon czy plastik – ponieważ nawet tak dobry i gładki materiał w miejscu uszkodzenia może stać się siedliskiem bakterii i grzybów, które mogą prowadzić do infekcji.

Aby zapobiec podrażnieniom i sytuacjom, kiedy sięgamy do naszych gadżetów i odkrywamy, że coś się na nich dynamicznie zaczęło rozwijać dysponujemy jeszcze kilkoma metodami dezynfekcji, które pomogą nam uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji.

Jak przechowywać zabawki erotyczne?

W zależności od ilości zabawek, które posiadacie możecie zaopatrzyć się w różnej wielkości pojemniki lub pudełka, szafki, szafy lub całe osobne pokoje ;), natomiast podstawową sprawą jest przechowywanie gadżetów w przewiewnych, materiałowych pokrowcach – woreczkach, które często producenci załączają do swoich produktów. Zawsze możecie użyć też w tym celu pudełka, w którym zakupiliście zabawkę. Zachowanie oryginalnego opakowania ma też swoje zalety – jeżeli okaże się, że potrzebujecie odesłać produkt na gwarancję (tylko z powodu wygody i nietracenia czasu na szukanie odpowiedniego pudełka, ponieważ oryginalne opakowanie nie jest niezbędne do skorzystania z gwarancji).

Ważna informacja: aby uniknąć zawilgotnienia i rozwoju niepożądanych mikroorganizmów nigdy nie przechowujcie akcesoriów w plastikowych torebkach!

Należy również pamiętać, aby nie wystawiać gadżetów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur, bo może to uszkodzić ich strukturę, a podczas przechowywania akcesoria nie powinny się ze sobą stykać, gdyż różne materiały mogą wchodzić ze sobą w interakcje i powodować nieodwracalne uszkodzenia.

Jak czyścić akcesoria erotyczne?

Jak już wspominałam najpopularniejszą metodą jest umycie gadżetu pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego antybakteryjnego mydła – należy pamiętać aby unikać produktów zawierających alkohol i olejki, które mogą uszkodzić nasze akcesoria erotyczne. Po tym zabiegu należy gadżet dokładnie wysuszyć – można do tego użyć ręcznika papierowego, delikatnej szmatki albo pozostawić do wyschnięcia.

Jednak na wodzie z mydłem nasze możliwości się nie kończą. Gadżety wykonane z silikonu, szkła czy metalu niewyposażone w mechanizmy wibrujące np. korki analne, dilda czy kulki, możemy również wyparzyć w gorącej wodzie lub w zmywarce z funkcją sanityzacji. Jeżeli planujemy przeprowadzić ten proces w garnku, musimy uważać, aby zabawki nie przywarły nam do dna lub ścianki naczynia, bo grozi to ich trwałym uszkodzeniem. Możemy też posiłkować się sitkiem lub kawałkiem gazy, a cały proces powinien trwać od 3 do 5 minut.

Ważna informacja: zawsze postaraj się sprawdzić, czy na etykiecie lub w instrukcji obsługi zabawki znajduje się informacja jak produkt radzi sobie z wysoką temperaturą – bardzo łatwo w ten sposób nieodwracalnie uszkodzić gadżet.

Dlatego najbezpieczniejszym, najłatwiejszym, najszybszym i najskuteczniejszym (po prostu: NAJ! 🙂 sposobem zdezynfekowania gadżetów jest jest użycie specjalnie do tego przeznaczonych produktów – sprayów albo pianek zwanych potocznie cleanerami. Poza już wymienionymi zaletami tych produktów nie należy zapominać, że ich skład został skomponowany tak, aby nie uszkodzić powłoki gadżetów (niezależnie z jakiego materiału są wykonane) a jednocześnie zneutralizować wszystkie bakterie i grzyby (niektóre cleanery eliminują również groźne choroby jak HIV, HPV czy chlamydię). Część z tych produktów, jak np. cleaner od Fun Factory nadaje się również do odświeżania miejsc intymnych czy zdezynfekowania deski toaletowej w toalecie publicznej.

Użycie cleanera jest szybkie i proste – wystarczy spryskać gadżet lub rozprowadzić piankę, chwilę odczekać (zawsze sprawdź na opakowaniu, jaki czas działania deklaruje producent, aby w pełni wykorzystać właściwości antybakteryjne produktu) i zetrzeć nadmiar papierowym ręcznikiem – nie ma potrzeby spłukiwania, gdyż produkty te nie podrażniają stref intymnych. Dzięki tej łatwości użycia nie musisz opuszczać sypialni, aby umyć gadżety pomiędzy np. zabawami analnymi i waginalnymi.

Muszę przyznać, że wprowadzenie antybakteryjnych cleanerów do zestawu kosmetyków erotycznych znacząco zmniejszyło częstotliwość występowania u mnie infekcji a co za tym idzie pozwala cieszyć się seksem częściej i lepiej 🙂

Jak wydłużyć żywotność gadżetów?

Na sam koniec kilka rad, co zrobić aby nasze gadżety służyły nam jak najdłużej:

  • Zabawki wyposażone w akumulatory zawsze ładuj zgodnie z instrukcją, a jeżeli nie używasz ich regularnie pamiętaj, aby od czasu do czasu również je naładować.
  • Jeżeli posiadasz gadżety zasilane bateriami najbezpieczniej jest wyjąć je z urządzenia po każdym użyciu – zapobiegnie to ich ewentualnemu rozlaniu się, co może trwale uszkodzić zabawkę.
  • Pamiętaj aby zawsze stosować odpowiedni lubrykant do danego materiału – sprawdź: Jaki lubrykant wybrać?
  • Dbaj aby kosmetyki erotyczne był szczelnie zamknięte – zapobiegnie to rozwojowi bakterii i dostawaniu się do środka zanieczyszczeń.

Dzięki tym kilku prostym zabiegom produkty erotyczne będą Wam służyć dłużej a Wy unikniecie nieprzyjemnych infekcji i podrażnień 🙂

Justyna Gońka

Justyna Gońka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *