Edukacja medyczna,Edukacja seksualna,Porady dla par

​Jak odzyskać ochotę na seks po porodzie

​Jak wrócić do formy po porodzie

Ciąża, a zwłaszcza okres przed rozwiązaniem, to czas, kiedy pary często rezygnują ze współżycia z powodu obaw o przedwczesny poród lub uszkodzenie dziecka. Wiele kobiet tęskni za tą formą bliskości z partnerem i niecierpliwie czeka, aż znowu będą mogli uprawiać seks. Dla mnóstwa Pań po ciąży i porodzie jednak ilość obaw i wątpliwości jest przeważająca nad chęciami do powrotu do sypialni. Dlaczego tak się dzieje – często zastanawiają się Panowie, których niegdyś aktywne i chętne do zbliżeń Partnerki teraz ich wręcz unikają. Niemałą rolę odgrywają tu hormony, których poziom musi się wyrównać, a to wymaga czasu. Pojawiają się także takie czynniki jak lęk przed bólem, poczucie nieatrakcyjności, zmęczenie.

Wiele kobiet odczuwa obawy w związku z powrotem do aktywności seksualnej po porodzie

Jak rozpocząć współżycie po ciąży i porodzie

Po porodzie w kobiecym organiźmie występuje w wysokim stężeniu prolaktyna, która wywołuje laktację, a jednocześnie blokuje owulację i obniża libido zapobiegając zbyt szybkiemu, ponownemu zajściu w ciążę, dając świeżo upieczonej mamie czas na regenerację i opiekę nad potomkiem. Jednocześnie spadek estrogenów, które m.in. odpowiedzialne są za funkcje rozrodcze, regulując cykl miesięczny, przyczynia się do spadku poziomu popędu seksualnego.

Bez względu na to, czy kobieta rodziła siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, ciało potrzebuje czasu by się zregenerować. Pęknięcie krocza podczas naturalnego porodu czy rana po cesarce muszą się zagoić, by nie sprawiać kobiecie dyskomfortu i nie budować uwarunkowania pomiędzy seksem a bólem. Połóg to okres następujący po rozwiązaniu, trwa on 6 tygodni – po tym okresie rany powinny być już zabliźnione, poziom hormonów powinien zbliżać się do homeostazy a mięśnie pochwy powinny ulec obkurczeniu. Wówczas, po konsultacji z lekarzem ginekologiem, można podjąć pierwsze próby współżycia.

 

Pojawienie się na świecie dzidziusia czasem spycha własne potrzeby na dalszy plan, warto jednak dbać o bliskość

Suchość pochwy – lęk przed bólem

Wiele kobiet ma opory przed stosunkiem, ponieważ boi się bólu. Obniżony poziom naturalnej lubrykacji pochwy nie jest w tej sytuacji sprzymierzeńcem, a seks może kończyć się otarciami i krwawieniem oraz zniechęceniem do podjęcia kolejnych prób. Ważne jest, aby pierwsze stosunki po okresie połogu, były dla kobiety jak najbardziej bezpieczne i komfortowe.

Nie jest to na pewno czas na wynagrodzenie sobie długiej wstrzemięźliwości seksualnej ani podejmowanie śmiałych eksperymentów. Warto powierzyć kontrolę nad sytuacją Partnerce, aby mogła ona dostosować tempo oraz głębokość penetracji tak, aby stosunek nie powodował dyskomfortu lub bólu. Z pomocą przyjdą także żele nawilżające, które skutecznie uzupełnią naturalną lubrykację​ redukując suchość ​pochwy i minimalizują​c​ ryzyko urazów oraz sprawiając​, że stosunek będzie bardziej komfortowy. 

Luźna pochwa – jak obkurczyć pochwę po porodzie

Kolejną przeszkodą stojącą na drodze do udanego współżycia po okresie połogu dotykająca wiele kobiet jest obniżenie poczucia własnej atrakcyjności, będące następstwem zmian, jakie następują w ciele kobiety, takich jak przybranie na wadze, rozstępy, mleko w piersiach, blizny po CC lub zszywaniu krocza, czy luźne ściany pochwy. Okres połogu, określany jako 6 tygodni, to oczywiście tylko okres orientacyjny, ponieważ każdy organizm jest inny, różnią się od siebie również czasem, jaki potrzebują na regenerację i stopniem tej regeneracji.

Wiele Pań po porodach, zwłaszcza wielokrotnych, skarży się, że ich pochwa nie wróciła do stanu sprzed ciąży, pomimo iż są już wiele miesięcy po porodzie, co obniża satysfakcję odczuwaną z seksu zarówno przez nią, jak i przez Partnera. Jeśli okres połogu już się zakończył, rany i blizny są już kompletnie zagojone, a lekarz ginekolog nie widzi przeciwwskazań, warto rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla przy użyciu kuleczek.

Ćwiczyć tą partię mięśni można również wcześniej bez dodatkowych akcesoriów, jednak doświadczenie nasze oraz naszych wielu Klientek mówi, że używanie kuleczek gejszy w pewien sposób wymusza na nas systematyczność, bardziej mobilizuje i przynosi lepsze efekty. Dzieje się tak dlatego, że po zaaplikowaniu kuleczek ćwiczenia odbywają się samoistnie, bez konieczności kontrolowania mięśni.

Umieszczone w nich mniejsze, cięższe kuleczki poruszają się podczas zwykłej aktywności i sprawiają, że odpowiednie partie mięśni kurczą się i zaciskają, próbując zatrzymać gadżet w pochwie, podnosząc tym samym ich kondycję. Systematyczne używanie kuleczek waginalnych przynosi spektakularne i permanentne efekty. Ścianki pochwy odzyskują swoje napięcie zwiększając powierzchnię ich kontaktu z penisem i dając poczucie wypełnienia, które zauważy również Partner a problemy z nietrzymaniem moczu, które często występują po porodzie odejdą w niepamięć. 

 

Wyrozumiałość oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa będzie dla świeżo upieczonej mamy ogromnym wsparciem

Środki do obkurczania pochwy

Szybki efekt obkurczenia pochwy można uzyskać dzięki specjalnym preparatom, które działają miejscowo i doraźnie. Wmasowanie preparatu w okolice wejścia do pochwy ściągnięciem nabłonka i zwiększeniem napięcia jej ścianek.​ Zmniejszenie światła pochwy sprawia, że powierzchnia kontaktu penisa z jej ściankami jest większa, a co za tym idzie stymulacja jest bardziej efektywna, przyjemniejsza. Wiele naszych Klientek bardzo ceni sobie tą formę ćwiczeń, polecając kuleczki bliskim sobie kobietom, obdarowując nimi swoje matki, teściowe, siostry, przyjaciółki… Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule na temat środków obkurczających pochwę.

Justyna Gońka

Justyna Gońka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *