Edukacja seksualna

Kubeczek menstruacyjny – nigdy nie wrócisz do poprzednich metod

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Ze stron producentów kubeczków oraz z wielu filmików, blogów i artykułów, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat, podczas których nastąpiła prawdziwa kubeczkowa rewolucja, dowiedzieć się możemy, że przy wyborze kubeczka należy uwzględnić kilka elementów:
– ogólna sylwetka (drobne kobiety teoretycznie powinny wybierać mniejsze kubeczki, analogicznie – kobiety o większej budowie powinny wybierać większe),

– wiek (kobiety po ok. 30 roku życia teoretycznie powinny wybierać większe kubeczki),

– naturalne porody (panie po porodzie powinny teoretycznie wybierać większe kubeczki),

– wysokość położenia szyjki macicy,

– obfitość miesiączek.

Wybór kubeczków menstruacyjnych dostępnych na rynku jest już bardzo duży.

Jaki kubeczek menstruacyjny będzie dla Ciebie idealny? 

Zdaję sobie sprawę, że dość wiele razy zostało powyżej użyte słowo „teoretycznie”, natomiast musimy zdać sobie sprawę, że ciało każdej z nas jest inne i tak naprawdę niekoniecznie musimy się wpasować w powyższe szablony. Chociaż wiele materiałów rysuje zmianę dotychczasowych środków higienicznych na kubeczek jako zupełnie bezproblemowy krok, to jednak na grupach społecznościowych poświęconych temu tematowi wciąż pojawia się wiele pytań i wiele wątpliwości. Myślę, że to naprawdę bardzo ważne, by zdawać sobie sprawę, że czasem trzeba po prostu przetestować kilka kubeczków, zanim znajdziemy ten, który będzie idealnie nam pasował.

Z własnego doświadczenia mogę dodać, że dość istotną kwestią jest również to, aby dobrać odpowiednią twardość kubeczka do siły naszych mięśni Kegla – czyli po prostu wziąć pod uwagę fakt, że miękki kubeczek może mieć trudność z prawidłowym rozłożeniem się, kiedy mięśnie ścianki pochwy mocno na niego napierają. Osobiście uważam, że na początek warto wziąć pod uwagę raczej twardsze kubeczki.

Jeśli potrzebujecie pomocy w kwestii doboru konkretnego modelu, w sieci powstały nawet porównywarki dostępnych na rynku kubeczków, które wskażą dokładnie te, które mogą okazać się dla Was strzałem w 10tkę, jeśli odpowiecie na kilka pytań. Są także grupy na portalach społecznościowych, na których można zadać każde pytanie, podzielić się problemem z bardziej zaawansowanymi użytkowniczkami, które chętnie doradzą na podstawie własnych doświadczeń.

Warto szukać tej pomocy, ponieważ używanie kubeczka przynosi wiele pozytywów, nie tylko dla samej użytkowniczki, ale również dla środowiska. Na rynku dostępne są również zestawy kubeczków, które składają się z dwóch różnych rozmiarów, dzięki czemu można przymierzyć obydwa, a ten, który nam nie pasuje można np. oddać koleżance.


Kobiety, które raz spróbują tej metody utrzymania higieny w trakcie owulacji twierdzą, że nigdy nie wrócą do jednorazowych środków.

Jak działa kubeczek menstruacyjny? 

Zalety używania kubeczka menstruacyjnego są naprawdę niezliczone, co sprawiło, że teraz, kiedy staramy się podejmować w sposób bardziej świadomy zarówno decyzje odnośnie naszego życia, jak i również ochrony naszej planety, ta metoda utrzymywania higieny podczas menstruacji szybko zdobyła ogromne grono zwolenniczek i zaczęła stanowić poważną konkurencję dla podpasek i tamponów.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

Jeśli chodzi o globalne korzyści płynące z tej metody to warto tu zdecydowanie wspomnieć:

 • kubeczek jest wielorazowego użytku, jego żywotność to nawet 10 lat, używając go nie generujemy odpadów higienicznych w tak dużych ilościach, jak podczas używania środków jednorazowych,
 • metoda ta może podnieść komfort życia kobiet w biedniejszych krajach, gdzie dostęp do produktów higienicznych jest utrudniony.
 • Używanie kubeczków to szereg korzyści również dla samej użytkowniczki:
 • w przeciwieństwie do tamponów, które wraz z krwią menstruacyjną chłoną również wydzieliny błon śluzowych (pełnią one funkcje nawilżające, ochronne, a także odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego pH w pochwie) kubeczki menstruacyjne nie wysuszają pochwy,
 • w przeciwieństwie do tamponów i podpasek, w kubeczku menstruacyjnym nie zachodzi proces rozkładu/gnicia, nie namnażają się w nim bakterie, a krew, która się w nim zbiera pozostaje żywa, co możemy stwierdzić po jej kolorze i braku nieprzyjemnego zapachu,
 • jeden kubeczek menstruacyjny może być używany nawet do 10 lat, więc jednorazowa, nawet większa inwestycja bardzo szybko się zwraca oraz pozwala zaoszczędzić na jednorazowych środkach higienicznych,
 • kubeczek jest niewyczuwalny oraz niewidoczny, co sprawia, że używanie go jest naprawdę wygodne i komfortowe; można go używać również podczas aktywności fizycznych jak pływanie (pozostanie on niezauważony nawet pod bardzo dopasowanym kostiumem kąpielowym), jazda konna, itd.,
 • dobrze dobrany kubeczek menstruacyjny nie przecieka i o ile krwawienie nie jest bardzo obfite można wymieniać go nawet co 12 godzin – to znacznie minimalizuje ilość koniecznych wizyt w toalecie,
 • kubeczki są wykonywane z bezpiecznych dla ciała materiałów, w przeciwieństwie do tamponów i podpasek nie są bielone chlorem, są bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Kubeczek menstruacyjny – wady

Czy kubeczki menstruacyjne mają też wady? Często jako minusy są wymieniane:

 • możliwe trudności w dopasowaniu rozmiaru kubeczka menstruacyjnego – czasem trzeba zakupić kilka kubeczków, aby dobrać ten najbardziej dopasowany do naszego ciała i indywidualnych potrzeb,
 • trudności w zakładaniu lub/i wyjmowaniu kubeczka menstruacyjnego – podobnie jak do każdej innej metody, również do tej trzeba się przyzwyczaić i nabrać wprawy w jej stosowaniu; jest wiele metod składania kubeczka przed jego aplikacją i czasem trzeba wypróbować kilka, zanim trafi się na tą najbardziej nam odpowiadającą, jednak za starym przysłowiem: „praktyka czyni mistrza”,
 • opróżnianie kubeczka menstruacyjnego – wiele kobiet ma obawy przed opróżnianiem kubeczka w publicznych toaletach – jeżeli jednak wystąpi taka konieczność można oczyścić kubeczek za pomocą nawilżanej chusteczki do higieny intymnej, sprayem do dezynfekcji gadżetów erotycznych lub po prostu wodą z butelki,
 • cena kubeczka menstruacyjnego – często wymieniana jest jako minus, ponieważ jest to czasem inwestycja przekraczająca kwotę 100 zł; jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że przez następnych kilka lat nie będzie potrzeby zakupu innych środków higienicznych szybko okazuje się, że w ogólnym rozrachunku jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Kubeczek menstruacyjny szybko zyskał popularność i aktualnie używa go już bardzo wiele kobiet.

Jak dbać o kubeczek menstruacyjny? Jak myć i ile gotować?

Kubeczek menstruacyjny będzie służył nawet do 10 lat, jeśli zadbamy o prawidłową jego konserwację. Przede wszystkim warto pamiętać, że należy kubeczek wygotować już po pierwszym wyjęciu go z opakowania, a także każdorazowo przed i po każdej miesiączce.

Codzienna pielęgnacja kubeczka polega na dbaniu o to, by maleńkie otworki w górnej części kubeczka zawsze były czyste (jeśli nastręcza to problemów warto zainwestować w małe, specjalnie do tego celu dedykowane szczoteczki). Poczucie higienicznej czystości może pomóc utrzymać używanie spray’u lub pianki do czyszczenia gadżetów erotycznych po każdym opróżnieniu i przemyciu kubeczka.

Zwłaszcza w publicznych toaletach ten środek dezynfekcji może okazać się bardzo pomocny. Może się zdarzyć, że kubeczek będzie nieprzyjemnie pachniał – jeśli zapach ten nie ustąpi po wygotowaniu, można próbować przetrzeć kubeczek sokiem z cytryny, lub jeśli wciąż jest taka potrzeba, namaczać go w soku cytrynowym ok. 1 godziny. Oczywiście po takiej operacji należy zbiorniczek porządnie wygotować, aby nie zostały na nim pozostałości kwasu cytrynowego.

Na powierzchni kubeczka mogą również pojawić się nieestetyczne, ciemne plamy – nie przeszkadzają one w użytkowaniu kubeczka, ale można łatwo przywrócić mu wygląd jaki miał przed pierwszym użyciem mocząc go przez ok. godzinę w wodzie utlenionej. Kubeczek menstruacyjny przechowujemy tak, aby miał dostęp do powietrza, tj. wybieramy przewiewne woreczki i futerały, unikamy szczelnych pojemników.

Kubeczek menstruacyjny – opinie

Poszukując w sieci informacji na temat kubeczków menstruacyjnych można natknąć się na wiele superlatyw. Zazwyczaj opinie na temat kubeczków i ich używania są entuzjastyczne i bardzo pochlebne. Kobiety, które od dłuższego czasu go używają twierdzą zgodnie, że jest to najpraktyczniejsza i najbardziej bezproblemowa metoda utrzymania higieny w trakcie miesiączki.

Twierdzą również, że jest ona na tyle skuteczna, wygodna i komfortowa, że nigdy nie wrócą już do poprzednich metod, które stosowały. W obliczu wymienionych wyżej zalet korzystania z tej alternatywy myślę, że warto dać szansę kubeczkowi menstruacyjnemu nawet w przypadku początkowych niepowodzeń.

W Erotic Med jesteśmy wielkimi fankami tego rozwiązania. Z wielką ochotą i zaangażowaniem pomożemy w doborze kubeczka, opowiemy o własnych doświadczeniach, opowiemy o przetestowanych przez nas modelach. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie tej metody to nie bój się ich zadać – u nas nie zostaną bez odpowiedzi. Jak zwykle zapraszamy na miłą pogawędkę do naszego salonu stacjonarnego przy ul. Kobierzyńskiej 220, a jeśli z jakiegoś powodu nie możesz nas odwiedzić osobiście – do Twojej dyspozycji są takie drogi kontaktu jaki czat, messenger, whatsapp, e-mail oraz telefon.

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *