Edukacja seksualna

Libido, czyli dlaczego kobiety nie chcą się kochać?

Małżeński „obowiązek” – seks z przymusu

Jakiś czas temu, przeglądając internetowe czeluści, natchnęłam się na dyskusję wokół filmiku udostępnionego przez mężczyznę, który dosyć często spotykał się z odmową współżycia ze strony Partnerki. W filmiku przedstawił on listę powodów, którymi kolejne odmowy były argumentowane. Między innymi, wśród wielu pozycji na liście były: wzdęcie, świeżo zaścielone łóżko, brak poczucia atrakcyjności. Znajdowało się na niej naprawdę wiele pozycji, z których jedne były w zupełności uzasadnione, inne – zupełnie absurdalne.

Domyślam się, że mężczyzna słysząc te drugie doszedł do wniosku, że żona po prostu szuka wymówki. W komentarzach rozgorzała zawzięta dyskusja, po czyjej stronie leży wina za taką sytuację. Mężowi przypisywano nieczułość, ignorowanie potrzeb Partnerki, nierówny, niesprawiedliwy dla Kobiety podział obowiązków małżeńskich. Inna grupa z kolei na świeczniku stawiała żonę, obwiniając ją za oziębłość, brak chęci do kompromisu, lenistwo a nawet zdradę.

Seks to forma zacieśniania więzi między partnerami, jednak nie zawsze potrzeby na nią są wyrównane

Pytanie o środki podnoszącego kobiece libido pada w naszym salonie bardzo często, w związku z tym wnioskować mogę, iż problem ten dotyczy naprawdę wielu par. Mężczyźni przychodzą do nas po pomoc w tej kwestii, ponieważ czują, że ich potrzeby nie są realizowane.

Bardzo często skarżą się, że kiedy podejmują temat ze swoimi partnerkami one bagatelizują go twierdząc, że po prostu są zmęczone (lub podając szereg innych argumentów).Nie chcą słyszeć o poradzeniu się w tej kwestii lekarza i ustaleniu działań, by to zmienić, ponieważ albo uważają, że nie mają żadnego problemu lub doszukują się winy w Partnerze (on mnie nie rozumie, nie szanuje mojej osoby, chce tylko seksu, nie potrafi sprawić, że czuję się atrakcyjną kobietą).

Mężczyźni, którzy w tej sytuacji znajdują się w impasie, szukają magicznego środka, który rozpali w kobiecie ogień pożądania. Tutaj również czeka ich rozczarowanie, ponieważ środki na libido dla kobiet działają dokładnie tak, jak popularna Viagra na mężczyzn. To znaczy, że jeśli mężczyzna chce się kochać, ale ma fizyczny problem z osiągnięciem przyjemności – zażycie Viagry zapewnia mu wzwód. Podobnie działają środki dla Pań – wywołują one fizyczne reakcje organizmu, jak poprawę ukrwienia łechtaczki, uwrażliwienie jej na bodźce, przyspieszenie podniecenia i wystąpienia naturalnej lubrykacji. Jednak pamiętać należy, że podniecenie nie równa się ochocie na seks.

Wsparcie, zrozumienie i troska dla Partnerki na pewno pomoże w znalezieniu rozwiązania

Przyczyny słabego libida u kobiet

Przyczyny dla których kobieta może odmawiać seksu są naprawdę bardzo różne, mogą nawet wydawać się niedorzeczne. Wpływ na kobiecy popęd seksualny mogą mieć czynniki fizyczne, jak np. zachwiana równowaga hormonalna, dyskomfort czerpany ze zbliżenia, bolesność.

Mogą to być przyczyny psychologiczne, jak na przykład brak poczucia więzi z Partnerem, domniemanie zdrady. Mogą to być czynniki społeczne, czyli np. wpajane im wzorce zachowań w kulturze, w której wyrastały. Faktycznie kobiety mogą mieć problem z samoakceptacją i niską samoocena. Na libido wpływ ma również faza cyklu miesięcznego. Przyczyną odmowy stosunku może być depresja poporodowa, nadmiar obowiązków, zmęczenie, stres.

Powody te, to jedynie wierzchołek góry lodowej, dlatego naprawdę ważna jest szczerość zarówno między partnerami, jak i w stosunku do samej siebie. Jeżeli Partner sygnalizuje, że częstotliwość zbliżeń nie jest dla niego wystarczająca i odbiega od dotychczasowych standardów, warto pomyśleć czy faktycznie tak jest i ewentualnie co jest tego przyczyną. Takie tematy, które dotykają braku satysfakcji w jakiejś dziedzinie życia nigdy nie są łatwe do poruszenia, ale warto podejść do takiego sygnału od Partnera poważnie, a przede wszystkim nie traktować go jako atak. Zastanówcie się wspólnie z czego wynika ten dysonans, kiedy zaczął występować i co możecie zrobić, aby mu przeciwdziałać.


W związku liczą się potrzeby dwóch osób, dialog jest bardzo istotny

Jak zaostrzyć apetyt na seks?

Co zatem z dostępnych mężczyźnie środków może pomóc w wywołaniu ochoty na seks u Partnerki? Naszym zdaniem najwięcej sensu ma suplementacja. Regularnie zażywane suplementy diety podnoszące poziom popędu seksualnego mogą przywrócić balans w ciele kobiety, uzupełniając witaminy i minerały, składniki odżywcze w ten sposób, by zniwelować najbardziej popularne przyczyny spadku poziomu libido, np. długotrwały stres, brak witalności, przemęczenie, zła dieta.

Bardzo często także kapsułki zawierają fitohormony, które wspomagają stymulację gruczołów do regulacji gospodarki hormonalnej organizmu. Warto zatem przekonać Partnerkę, że naturalny skład nie wyrządzi szkody, a wspomoże jej ciało i podniesie jakość życia – nie tylko erotycznego. Wszelkiego rodzaju hiszpańskie muchy i doraźne tabletki oddziałują na jakość doznań czerpanych ze stosunku. Pomoc w dojściu do zbliżenia w przypadku tych środków działa na zasadzie wywołania podniecenia i większej reaktywności okolicy intymnej, co za tym idzie gra wstępna ma większą szansę na skuteczność, a nagrodzona długim i satysfakcjonującym orgazmem Kobieta może być pozytywnie zmotywowana do kolejnych zbliżeń.

Co jeszcze może pomóc – długa gra wstępna, komplementy, oznaki zaangażowania, wsparcia i akceptacji na co dzień. W ten sposób budujemy partnerską relację, która nie tylko umożliwia spokojne i szczere rozmowy na trudne tematy, ale także sprawia, że uczucie bliskości jest naturalne i niekrępujące w każdej sytuacji, również tej intymnej. Pomocne może być urozmaicenie życia erotycznego, tj. używanie nowych rytuałów, gadżetów, elementów zaskoczenia. Stworzenie odpowiedniego nastroju, zapalenie świec, wykonanie masażu – takie, z pozoru, drobnostki przekładają się na ogólną atmosferę a ta z kolei ma ogromne znaczenie dla udanego seksu.

Presja nie jest rozwiązaniem – w niektórych przypadkach warto zasięgnąć pomocy specjalisty

Wywieranie i uleganie presji na zbliżenie

Czy kobieta powinna się poświęcić poczuwając się do małżeńskiego obowiązku? Również o tym była mowa pod rzeczonym filmikiem. „Raz na czas jak się poświęci, to korona jej z głowy nie spadnie” – twierdzili jedni. „Powinien to zrozumieć i uszanować, zamiast nakłaniać kobietę do zbliżeń, na które nie ma ochoty”. Rozumiem racje jednych i drugich.

Niestety przymuszanie do seksu bez ochoty może skutkować pogłębianiem się problemu, utratą więzi z Partnerem i zaufania do niego. Może wystąpić u kobiety głębokie poczucie wyrządzanej jej krzywdy, naruszenia jej praw i wolności, co w najlepszym wypadku doprowadzić może do rozpadu związku. Z kolei ignorowanie sygnałów o niezaspokojonych potrzebach mężczyzny oraz bagatelizowanie ich może popchnąć go do zdrady. Pamiętać należy o tym, że w związku potrzeby obojga partnerów są równie ważne i nikt nie powinien mieć wrażenia doświadczania krzywdy.

Dlatego jeżeli dochodzimy do wniosku, że wykorzystaliśmy wszystkie doraźne możliwości wpływu na podniesienie poziomu popędu seksualnego i żadna nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, warto udać się po pomoc do specjalisty. Mgr Justyna Płonka, certyfikowany sex coach pomogła już w wielu takich przypadkach – wlewa optymizm w uczestników sesji coachingowych i moderuje ich dialog, by mogli dojść do konstruktywnych wniosków. Warto szukać takiej osoby, która pomoże podzielić pomiędzy Partnerów energię do zmian, nie winę za sytuację.

mgr Justyna Płonka

Mgr Justyna Płonka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…