Edukacja seksualna,Porady dla par

Wszystko o seksie analnym – poradnik dla początkujących

Pupa to cudownie skomplikowany labirynt nerwów, mięśni i membran oraz… źródło wielu przyjemności. Zanim jednak zaczniesz stymulować te wrażliwe obszary, warto poznać ich dokładne położenie.

Poniżej najprostszy schemat budowy odbytnicy. Prawda, że śliczna? Stanowi ona końcową część jelita grubego.

schemat budowy odbytnicy

Jak przygotować się do stosunku analnego?

Omów temat z partnerem/ką.

Każda aktywność seksualna wymaga jasno zakomunikowanej zgody obydwojga partnerów. Żadne zbliżenie nie będzie udane, jeżeli nie porozmawiacie o swoich potrzebach i wątpliwościach. Szczerość i otwartość są podstawą udanego – nie tylko seksualnie – związku. Porozmawiaj z partnerem/ką o tym, czego chciałbyś spróbować, wysłuchaj, co on/ona o tym myśli i ustalcie, gdzie przebiegają Wasze granice. Tylko po takiej rozmowie możecie być odpowiednio zrelaksowani i bez strachu zacząć eksplorować nowe możliwości, które daje Wam seks analny.

Seks analny jest bezpieczny

Jeżeli stosunek analny to dla Was nowa forma kontaktu seksualnego powinniście się do niej przygotować – zgromadzić rzeczy, które mogą okazać się przydatne, zadbać o swój komfort psychiczny, aby nic Was nie rozpraszało. Abyście mogli skupić się na poznawaniu ciała partnera/ki i sprawianiu/otrzymywaniu przyjemności.

Wszystko o seksie analnym

Aby seks analny był komfortowy dla obojga partnerów mogą Wam się przydać następujące gadżety:

 • gruszka do lewatywy – jeżeli któreś z Was obawia się tej formy zbliżenia dobrze jest zaopatrzyć się w tego typu akcesoria. Koniecznie należy się wypróżnić, następnie warto przepłukać odbytnicę za pomocą gruszki lekko ciepłą – ale nie gorącą! – wodą, aż będzie czysta (zazwyczaj ok. 2 szklanki są wystarczające).
  ­
 • prezerwatywy i lateksowe rękawiczki – w odbycie bytują różnego rodzaju bakterie, które nie powinny się dostać w okolice waginalne, dlatego bardzo ważna jest kolejność – najpierw seks oralny i waginalny, na końcu seks analny. Jeżeli planujecie używać tych samych gadżetów do różnych rodzajów penetracji, dobrze jest się zaopatrzyć w prezerwatywy – unikniecie wówczas konieczności korzystania z łazienki, aby myć akcesoria i będziecie mogli skupić się na przyjemności. Jeżeli nie czujesz się pewnie z wprowadzeniem palca/ów do odbytu partnera/ki przydatne mogą okazać się lateksowe (lub nitrylowe – w przypadku osób uczulonych na lateks) rękawiczki.
  ­
 • lubrykant analny – to prawdopodobnie najważniejsza – zaraz po zgodzie i entuzjazmie 🙂 – część przygotowań do seksu analnego. Odbyt, w przeciwieństwie do waginy, nie posiada naturalnej lubrykacji, więc aby zapobiec podrażnieniom oraz aby zmniejszyć tarcie należy bezwzględnie użyć dużej ilości lubrykantu – najlepiej dedykowanego tej formie aktywności. Pamiętaj aby wybrać lubrykant kompatybilny z zabawkami (jeśli zamierzasz takich użyć). W tym celu polecamy mocno nawilżające lubrykanty o właściwościach rozluźniająco – relaksujących marki Pjur (pamiętaj, aby nie używać lubrykantów, które zawierają substancje znieczulające – Twoje ciało nie bez powodu wyposażone jest w receptory bólu – ostrzegają Cię one, że coś nie jest jak być powinno).
  ­
 • chusteczki, ręcznik papierowy, mokre chusteczki – wszelakie materiały higieniczne, które zapewnią Ci komfort psychiczny.
  ­
 • gadżety analne – jeżeli zamierzacie ich użyć (oczywiście dokładnie umyte i zdezynfekowane).

Seks analny nie boli!

Jeżeli seks analny kojarzy Ci się z bólem to znaczy, że poprzednie próby były przeprowadzone w niewłaściwy sposób. Wystarczy odrobina cierpliwości i wiedzy, aby taka sytuacja się nie powtórzyła a wspomnienia udanego zbliżenia zachęcały do kolejnych eksperymentów.

Ból podczas stosunku analnego

Po pierwsze: nic na siłę

Jeżeli już ustaliliście pomiędzy sobą, gdzie przebiegają Wasze granice – czas się rozluźnić. Gdy partner/ka będzie spięty/ta odbyt również będzie spięty i niechętnie będzie poddawać się penetracji, co może spowodować ból i dyskomfort.

Aby zrelaksować partnera/kę dobrze jest zacząć od relaksacyjnego masażu – poproś partnera/kę, aby położyli się na brzuchu, a Ty możesz zacząć masaż od pleców lub nóg i stopniowo zbliżać się do pośladków. Ważne, aby się nie spieszyć, pozwolić partnerowi zrelaksować się i przygotować na nowe doznania. Następnie możesz delikatnie rozchylić pośladki i powoli, okrężnymi ruchami zacząć masować odbyt, jak również możesz zacząć całować anusa delikatnie wprowadzając język do środka – tutaj dużo zależy od tego, na co jesteście otwarci, jak przebiegły Wasze „negocjacje”.

Następnym krokiem jest powolne wprowadzenie do odbytu palca, małego koreczka lub koralików analnych. Pamiętaj, aby używać dużej ilości lubrykantu – odpowiednie nawilżenie jest bardzo ważne! Zwracaj uwagę na reakcje partnera/ki – wsłuchaj się w oddech i obserwuj mowę ciała. Jeżeli odbyt zaczyna się zaciskać – zwolnij, wróć do poprzednich pieszczot i ponów próbę za chwilę. Pierwsze fazy penetracji są najtrudniejsze – anus nie jest jeszcze przyzwyczajony do obecności obcego ciała. Daj mu czas i bądź delikatny/a, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Możesz delikatnie wsuwać i wysuwać korek/palec, ale cały czas obserwuj reakcje partnera/ki.

Kiedy poczujesz, że odbyt delikatnie się rozwiera, możesz spróbować użyć dwóch palców albo większego korka. Proces rozluźniania odbytu może zająć trochę czasu ale bądź cierpliwy/a, tylko w ten sposób oboje będziecie mogli czerpać maksimum przyjemności z tej formy kontaktu seksualnego. Jeżeli widzisz/czujesz, że partnerowi/ce podoba się, to co robisz, możesz stopniowo przechodzić do coraz intensywniejszych pieszczot – jeżeli będziesz zbyt agresywny/a odbyt znów zacznie się zaciskać.

Korek analny dla początkujących

Wsuwanie i wysuwanie ma na celu przygotować odbyt do penetracji i stopniowo zmniejszać napięcie mięśni zwieracza. Jeżeli czujesz opór, lekko naciśnij gadżet a następnie delikatnie go wysuń, chwilę odczekaj i kontynuuj powtarzanie tych czynności.

Jeżeli strona pasywna wykazuje chęć i gotowość możecie podjąć próbę penetracji penisem/dildo/strap-onem. Użyjcie dużej ilości lubrykantu i przyłóżcie czubek gadżetu/penisa do anusa, zacznijcie delikatnie napierać cały czas obserwując reakcje partnera/ki. Dla niektórych lepsze są delikatne, rytmiczne pchnięcia, dla innych powolne wprowadzanie do odbytu – na tym etapie najważniejsza jest komunikacja, aby doświadczenie dla obu stron było przyjemne.

Jak daleko zajdziecie przy pierwszej sesji zabaw analnych – zależy tylko od Was, Waszej cierpliwości, wyrozumiałości dla partnera/ki i zaangażowania. Pamiętajcie – nie róbcie niczego na siłę, lepiej jest rozłożyć czynności w czasie niż zniechęcić się i zaprzestać dalszych eksperymentów.

Po zakończonej zabawie warto przytulić partnera/kę, porozmawiać o doświadczeniach, wziąć wspólny prysznic. Dla strony pasywnej może to być bardzo intensywne doznanie, dlatego warto wykazać się ciepłem i czułością 🙂 (jeżeli partner/ka to lubi).

Justyna Gońka

Justyna Gońka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *