Jak działa kubeczek menstruacyjny
Edukacja medyczna

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Higiena w czasie miesiączki 

Jak działa kubeczek menstruacyjny- wiele osób wciąż jeszcze nie zna odpowiedzi na to pytanie. Chociaż kubeczek menstruacyjny wciąż zyskuje na popularności i coraz więcej osób sięga po ten właśnie środek higieniczny w trakcie miesiączki, wciąż budzi on wiele ciekawości. Kiedy pisałam artykuł o kubeczkach menstruacyjnych kilka lat temu, niewiele osób wiedziało o nich więcej niż to, że istnieją. Nie były one też równie łatwo dostępne, poza paroma najbardziej uniwersalnymi modelami. Dzisiaj wiele naszych Klientek przyznaje, że korzystają właśnie z kubeczka menstruacyjnego i nie wyobrażają sobie już bez niego życia. Jednak wciąż jeszcze są takie osoby, które z żywym zainteresowaniem słuchają o tej formie dbania o higienę w trakcie menstruacji i przyznają, że wcześniej krępowały się o nią zapytać. Dlatego jeśli Ty również masz nurtujące pytania, których nie masz komu zadać, przeczytaj o tym jak działa kubeczek menstruacyjny.

Historia kubeczka menstruacyjnego 

Za wynalazczynię kubeczka menstruacyjnego uważa się Leonę W. Chalmers. Jej pomysł został opatentowany w latach 30-tych XX wieku. Pomysł używania miękkiego naczynia do zatrzymywania i zbierania krwi menstruacyjnej na początku cieszył się rosnącym powodzeniem. Potem jednak został on wyparty przez podpaski i tampony. Dopiero w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił jego renesans i aktualnie jest jednym z najchętniej wybieranych środków higienicznych. Również dostępność różnych modeli znacznie się powiększyła i aktualnie nie ma problemu w dopasowaniu odpowiedniego kubeczka do budowy ciała i innych, indywidualnych predyspozycji. Możesz wybierać pojemność, kształt, miękkość czy kolor, aby Twój kubeczek był dokładnie taki, jak tego oczekujesz. 

Jakie są zalety używania kubeczka?

Perspektywa korzystania z kubeczka menstruacyjnego może nie od razu wydaje się idealnym środkiem higieny w trakcie menstruacji. Wielu osobom odpowiednie umieszczenie kubeczka w pochwie wydaje się być trudne. Równie wiele emocji budzi konieczność wyjęcia wypełnionego krwią kubeczka i opróżnienia go. Jak zatem zrobić to w miejscach publicznych, jak galeria handlowa, kino, lotnisko – pytają co niektórzy. Czy ta krew może wypłynąć z kubeczka, kiedy się na przykład leży? Kubeczek nie jest idealnym rozwiązaniem, a przede wszystkim nie jest rozwiązaniem dla każdego. Mimo to jego liczne zalety wydają się rekompensować kilka drobnych niedogodności płynących z jego używania. 

Jak używać kubeczka menstruacyjnego

Za wymianą podpasek i tamponów na kubeczek menstruacyjny przemawia:

  • brak właściwości chłonnej – kubeczek nie wchłania krwi, a tym samym nie wchłania także naturalnego śluzu nawilżającego pochwę, nie wysusza jej,
  • nie przepuszcza powietrza – odcięta od tlenu krew nie ulega procesowi rozkładu, nie psuje się, jest żywa, pozbawiona przykrego zapachu,
  • jeden, dobrze dopasowany kubeczek menstruacyjny może służyć Ci nawet ponad 5 lat, co sprawia, że jest to bardzo ekonomiczny środek higieniczny,
  • wielorazowy kubeczek menstruacyjny chroni planetę przed tonami śmieci w postaci zużytych tamponów i podpasek,
  • możesz zapomnieć o sytuacjach, kiedy miesiączka zaskakuje Cię akurat wtedy, kiedy nie masz w domu ani jednego tamponu.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Jak działa kubeczek menstruacyjny i jak się go używa? To niewielkie (ok. 15-50 ml.) naczynie z elastycznego silikonu medycznego. Kiedy rozpoczyna się miesiączka umieszcza się go w pochwie, a krew swobodnie do niego spływa. Kubeczek należy opróżnić zgodnie z potrzebą – co kilka godzin. Zaleca się, aby opróżniać kubeczek maksymalnie co 12 godzin. Opróżniony kubeczek należy umyć – wystarczy w tył celu ciepła woda lub woda z delikatnym detergentem. Po miesiączce kubeczek należy zdezynfekować wygotowując go przez ok. 10-15 minut we wrzątku. Silikon medyczny, z którego wykonywane są kubeczki, choć jest materiałem bezpiecznym dla ciała i komfortowym w użytkowaniu, to rownież podatnym na odbarwienia i chętnie przyjmujący zapachy. Moim zdaniem najlepszą metodą czyszczenia kubeczka jest zanurzenie go na ok 15-20 minut w wodzie utlenionej, co pozwala usunąć zarówno przebarwienia jak i ewentualne, nieprzyjemne zapachy.

Kubeczek menstruacyjny - jak działa?

Jak włożyć kubeczek do pochwy?

Aby umieścić kubeczek w pochwie należy uprzednio zmniejszyć jego objętość, tj. odpowiednio go złożyć. Jest wiele sposobów składania kubeczka menstruacyjnego. Warto przetestować kilka z nich, by znaleźć ten najodpowiedniejszy zarówno dla Twojego komfortu, jak również dla modelu kubka, który posiadasz. Kubeczki, jak już wspomniałam wcześniej, różnią się między sobą takimi szczegółami jak kształt, wielkość czy miękkość materiału. W połączeniu z tymi parametrami sposób założenia kubeczka nie pozostaje bez wpływu na jego prawidłowe rozłożenie się w tunelu pochwy. 

Warto przyjąć, że nowy środek higieniczny będzie wymagać opanowania techniki jego używania. Nie rezygnuj zatem, jeśli nie uda się go poprawnie zaaplikować przy pierwszej próbie. Kiedy już uda Ci się dojść do wprawy uznasz zapewne, że jego używanie jest bardzo proste i wygodne.

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Wybierając kubeczek menstruacyjny musisz wziąć pod uwagę ogólna budowę własnego ciała, fakt czy już rodziłaś a także długość szyjki macicy. Jak już wspominałam – kubeczki mają bardzo różne kształty. Jedne z nich są wąskie i wydłużone, inne bardziej pękate i krótsze. Silikon, z którego zostały wykonane kubeczki różni się od siebie miękkością i sprężystością. Jeśli mięśnie ścianek pochwy zaciskają się mocno, miękki kubeczek może mieć trudność z rozłożeniem się i należy raczej zainteresować się tymi kubeczkami o większej sprężystości. Innym elementem odróżniającym modele kubeczków są uchwyty ułatwiające ich usuwanie z pochwy. Te dłuższe często wydają się użytkowniczkom niekomfortowe i drażniące. Wygląda więc na to, że kwestia doboru idealnego kubeczka menstruacyjnego wymaga przetestowania kilku modeli i opiera się raczej na metodzie prób i błędów. Nie martw się jednak, w sieci znajdziesz grupy, w których nie tylko możesz uzyskać cenne wskazówki, ale również wymienić się modelami. Pamiętaj w tej sytuacji o porządnej dezynfekcji.

Kubeczek menstruacyjny - jak używać

Jaki kubeczek – polecenia modeli

Kubeczki marki Fun Factory występują w dwóch różnych rozmiarach i można je kupić osobno, czyli mały kubeczek menstruacyjny w rozmiarze A oraz większy kubeczek menstruacyjny w rozmiarze B, oraz zestaw dwóch kubeczków menstruacyjnych w rozmiarze A i B. Mają one anatomiczny, asymetryczny kształt i należą do tych twardszych i bardziej sprężystych. Łatwo rozkładają się w środku.

Kubeczki marki Perfect Cup to wygodne w użyciu, symetryczne pojemniczki, które także występują w dwóch rozmiarach. Kubeczek menstruacyjny w rozmiarze S zmieści 22 ml, a kubeczek menstruacyjny w rozmiarze M ma pojemność 25,5 ml. Można również nabyć je w zestawie kubeczków menstruacyjnych łączącym obydwa rozmiary w jednym pudełeczku.

Pozytywnie zaskakuje też kubeczek menstruacyjny marki Lola Games, który wykonany został z bardzo przyjemnego w dotyku materiału. Wyposażony został w wygodny uchwyt a jego kształt również jest asymetryczny, by lepiej dopasowywać się do ciała.

Wybór jednak jest o wiele większy, dlatego na pewno znajdziesz produkt idealnie dobrany do Twoich oczekiwań.

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *