Czy orgazm odmładza?
Edukacja medyczna

Czy orgazm odmładza?

Seks to zdrowie

Jeśli szukasz argumentów, by przekonać osobę partnerską do jak najczęstszego współżycia – ten jest naszym zdaniem kluczowy. Orgazm odmładza. Istnieją badania, które dowodzą, że osoby, które szczytują trzy razy w tygodniu wyglądają znacznie młodziej, niż te, które szczytują dwa razy w tygodniu. Jak to możliwe, że seks z happy endem działa lepiej niż najdroższy krem przeciwzmarszczkowy? Mamy na ten temat kilka teorii. 

To co dzieje się w naszym organizmie podczas uprawiania seksu to prawdziwa magia. Reakcje, jakie wówczas zachodzą w naszych ciałach wywołują, poza tą niesamowitą chwila przyjemności, szereg odpowiedzi, które z kolei niosą dla nas krótkotrwałe lub długotrwałe następstwa. W tym wpisie postaramy się opowiedzieć o kilku, w efekcie których możecie poczuć się i wyglądać młodziej. Kto tego nie pragnie, prawda? Tymczasem źródło młodości bije tuż obok nas, wystarczy tylko z niego zaczerpnąć. 

Stymulacja okolic intymnych 

Łechtaczka ma ok 8000 zakończeń nerwowych, a penis ma ich ok 4000. Ich zadaniem jest przekazywanie impulsów nerwowych do mózgu. W zależności od tego skąd płyną te impulsy i jaką drogą – mózg odpowiednio na nie reaguje. Reakcje, które w nim następują, wprawiają nas w stan, jaki naukowcy często porównują z odurzeniem heroiną. Od podniecenia po orgazm w naszych ciałach działa chemia, której skutki odczuć możemy nie tylko bezpośrednio po zbliżeniu. Pozytywne następstwa regularnych, częstych zbliżeń możemy obserwować również na przestrzeni czasu, a efekt odmładzania jest tylko jednym z wielu. Jak to się dzieje, że orgazm odmładza? Aby to wytłumaczyć musimy zrozumieć co dzieje się w naszych ciałach w trakcie jego trwania. 

Orgazm odmładza

Seks redukuje stres

Już kiedy widzimy osobę partnerską w intymnej sytuacji, pod wpływem chwili lub atmosfery, pojawia się podniecenie seksualne. Pojawia się pożądanie i pragnienie jego zrealizowania. Poziom kortyzolu (hormonu stresu) obniża się. Dzieje się tak, abyśmy mogli zapomnieć o stresie, zrelaksować się i pomyśleć o czymś znacznie przyjemniejszym. Efekt spadku kortyzolu możesz obserwować nawet do dwóch tygodni po zbliżeniu. Stres przyspiesza procesy starzenia. Skracając telomery powoduje szybszą starzenie się nie tylko skóry, ale również całego organizmu. Dlatego warto korzystać z przyjemnego sposobu jego redukcji, jakim jest seks.

Seks oczyszcza i odżywia organizm

Faza plateau zbliżenia wiąże się z osiągnięciem gotowości do odbycia stosunku. U mężczyzn wydziela się dopamina, adrenalina i testosteron, u kobiet z kolej estrogeny. Pod wpływem bodźców wzrokowych i dotykowych, stymulacji wrażliwych miejsc (sutki, uszy, kark, narządy płciowe) naczynia krwionośne w okolicach intymnych rozszerzają się umożliwiając obfity jej napływ. U kobiety powiększa się łechtaczka i nabrzmiewają ściany pochwy, u mężczyzn następuje erekcja. Przyspieszony oddech pomaga oczyścić drogi oddechów. Podwyższone ciśnienie sprawia, że szybciej krążącą krew natlenia i dostarcza składniki odżywcze każdej z komórek w organizmie, a także zabiera produkty przemiany materii. Orgazm oczyszcza organizm z toksyn, co pozytywnie przekłada się na kondycję naszego ciała.

Odmładzające właściwości orgazmu.

Seks a zdrowe serce

Podwyższone ciśnienie krwi w polaczeniu z koktajlem antystresowych hormonów ma jeszcze jedno, pozytywne działanie. Ta niezwykła kombinacja chroni serce przed chorobami układu krążenia. Badania naukowe sugerują, że mężczyźni, którzy uprawiali seks co najmniej 2 razy w tygodniu, po 10 latach mają o 50% niższe ryzyko nagłej śmierci sercowej, niż ich rówieśnicy, którzy robili to raz w miesiącu. I choć badania te były przeprowadzone na mężczyznach, pozytywne działanie seksu na układ krążenia dotyczy również kobiet. 

Orgazm wyzwala falę endorfin

Podczas szczytowania czujemy eksplozję przyjemności, zalewającą ciało falę ciepła. Zostają uwolnione endorfiny, inaczej nazywane hormonami szczęścia, dzięki którym czujemy odprężenie, a nawet euforię. To nasza nagroda i motywator do częstszego uprawiania seksu. Endorfiny zmniejszają napięcie i działają odprężająco, dzięki czemu zazwyczaj po seksie czujemy błogą senność. Niski poziom kortyzolu i wyrzut hormonów szczęścia sprawia, że sen ten jest naprawdę wartościowy i regenerujący. Dobry sen ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu ale również dla wyglądu i stanu skóry. Nie bez powodu powtarza się, że sen jest najlepszym kosmetykiem. Kiedy jesteśmy zmęczeni skóra staje się szara i wygląda niezdrowo. Zalecana ilość snu dla dorosłej osoby to minimum 7 godzin. Po takim czasie mamy energię do działania, a skóra wygląda na wypoczętą.

Orgazm uwalnia hormon młodości

Innym efektem orgazmu jest fala hormonu młodości- DHEA. Wpływa on na nasze samopoczucie i witalność. Jego najważniejszą funkcją jest produkcja hormonów płciowych – testosteronu i estrogenu, wpływa on korzystnie zarówno na na naszą kondycję fizyczną jak i intelektualną. Szybka regeneracja, sprawność fizyczna, piękna cera i bystry umysł są oznakami młodości. Wzmożona produkcja DHEA w organizmie przypada na okres pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Później stopniowo ona maleje. Seks jest wiec okazją, by dostarczyć organizmowi ekstra dawkę hormonu młodości.

Orgazm źródłem młodości

Jak osiągnąć orgazm?

Osiągnięcie orgazmu nie zawsze jest proste. Warto podkreślić, że sam seks niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych skutków, jednak nie traktuj go w kategorii kosmetyku czy suplementu zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że jest on wspaniałym doznaniem wyłącznie wtedy, kiedy uprawiany jest dla obustronnej przyjemności, a nie jako mechaniczna czynność. Ale nawet mimo najszczerszych chęci czasem zdarzają się sytuacje, w których osiągnięcie przyjemności jest bardzo trudne. Jak można zatem pomóc sobie osiągnąć orgazm?

Polecamy Ci przetestować kilka z uwrażliwiających żeli lub kremów. Już wcześniej na naszym blogu pojawił się cały artykuł o wibratorach w płynie. Tłumaczyłyśmy jak one działają i polecałyśmy nawet kilka z nich. Do tamtych rekomendacji zdecydowanie warto dołączyć lubrykant stymulujący marki Swiss Navy. Na rynku jest także wiele preparatów służących do uwrażliwienia innych części ciała, jak np. truskawkowy żel do stymulacji sutków. Osoby, które mają problem z aktywizacją punktu G mogą skorzystać ze specjalnego produktu dedykowanego temu obszarowi. Naturalne serum do punktu G sprawia, że staje się on dużo bardziej wrażliwy na stymulację, dzięki czemu dużo łatwiej uzyskać orgazm.

Czy orgazm odmładza? Temat ten ciągle budzi ciekawość naukowców. Na pewno solidne przesłanki wskazują, że warto sprawdzić tą teorię. Zwłaszcza, że to naprawdę przyjemny sposób na spowolnienie biologicznego zegara. Mamy nadzieję, że poczujecie się zainspirowani do własnych badań nad tym zagadnieniem. Koniecznie podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Justyna Gońka

Justyna Gońka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *