Edukacja medyczna,Edukacja seksualna,Od Erotic Med

Mówimy o rzeczach ważnych – rak piersi

Różowy Październik – miesiąc świadomości raka piersi

Świadomość to bardzo ważna sprawa. Mam wrażenie, że wiele osób stara się ignorować fakt, że rak egzystuje gdzieś obok nas, atakuje ludzi z naszego bliższego i dalszego otoczenia. Dopóki nie dotyka nas to w sposób bezpośredni staramy się wypierać perspektywę, że może dotknąć również nas. Wolimy zasłaniać się brakiem czasu na profilaktyczne badania, oszukujemy się, że skoro żyjemy zdrowo, to na pewno ten problem omija nas szerokim łukiem. Niestety, nic nie daje nam bezpieczeństwa, ale wczesne zdiagnozowanie oraz reakcja dają największe szanse na powrót do zdrowia. 

Według raportu Health at a Glance 2021 do nowotworów, w których diagnostyce i leczeniu Polska ma najwięcej do nadrobienia należą rak szyjki macicy i rak piersi. Statystyka ta donosi również, że rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną śmiertelności wśród kobiet z powodu raka (14,6%). Nie możemy przymykać oka na te statystyki, musimy stawiać nacisk na profilaktykę i wczesne wykrywanie, które daje bardzo dobre rokowania i wysoką szansę na całkowite wyleczenie.

Ryzyko zachorowania na raka piersi

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi znajdują się szczególnie kobiety, choć u mężczyzn także stwierdza się ten rodzaj nowotworu. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą:
– wcześnie pojawiająca się pierwsza miesiączka (przed 11 rokiem życia),
– późna menopauza (po 54 roku życia),
– późny pierwszy poród (po 35 roku życia),
– uwarunkowania genetyczne (występowanie raka piersi wśród członków najbliższej rodziny, nosicielstwo mutacji genowych np. BRCA1 i BRCA2),
– przebyty rak piersi,
– długotrwała hormonalna terapia zastępcza.
Ryzyko zachorowania rośnie z również z wiekiem.

Profilaktyka raka piersi

Co możemy zrobić, aby wykryć raka piersi na wczesnym jego etapie? Kluczową kwestią jest samobadanie, które każda kobieta powinna przeprowadzać je raz w miesiącu, najlepiej w pierwszym tygodniu po miesiączce. Powinno ono składać się z oględzin oraz badania dotykowo-palpacyjnego. Pierwszym etapem badanie będzie dokładne, bardzo uważne przyjrzenie się piersiom od przodu. Kobieta powinna rozebrać się od pasa w górę i stanąć przed lustrem z opuszczonymi wzdłuż ciała rękami.

Badanie wizualne – samobadanie piersi

To ważne, by zwrócić uwagę na najmniejsze nawet zmiany. Należy porównać piersi, obejrzeć również pachy i okolice obojczyków (rak piersi często daje przerzuty do węzłów chłonnych w tych właśnie okolicach). Następnie należy umieścić obie ręce za głową i obejrzeć obydwie piersi z profilu. Kolejnym krokiem jest założenie rąk na biodra i naciskanie ich tak mocno, aby odczuwana była praca mięśni klatki piersiowej. Ostatnim etapem jest pochylenie się do przodu i ponowna obserwacja ich stanu. Niepokojące mogą być wgłębienia, pofałdowania skóry, zmiana kształtu piersi.

Samodzielne badanie dotykowo-palpacyjne piersi

Badanie dotykowe z kolei najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, umieszczając za głową rękę po stronie badanej piersi. Badając prawą pierś umieść za głową prawą rękę, dzięki czemu przesunie się ona w kierunku mostka. Można je wykonać na trzy różne sposoby. Jednym z nich jest badanie za pomocą okrężnych ruchów, wykonując najpierw okrąg wokół całej piersi, jednocześnie wykonując niewielkie kółeczka, a następnie zawężając średnicę kolejnych okręgów w kierunku brodawki sutkowej. Badanie to można wykonać również dzieląc pierś na wąskie, pionowe pasy i delikatnie uciskać tkankę jednocześnie zataczając niewielkie kółeczka, poruszając się wzdłuż nich badać strukturę i reaktywność tkanki. Trzecim sposobem zbadania piersi są promieniste ruchy od środka ku zewnętrznej części piersi, podczas których również należy zataczać maleńkie okręgi.

Oto , co powinno zwrócić szczególną uwagę:
– zmiana kształtu brodawki sutkowej, wciągnięcie brodawki do środka piersi, opuchlizna,
– guzki lub wklęśnięcia w tkance piersi, guzki w okolicy pach , powiększone węzły chłonne, 
– zaczerwienienia na skórze lub jej zwiększone napięcie,
– wyciek z brodawki sutkowej,
– bolesność, zwiększona temperatura, inne objawy stanu zapalnego.

W przypadku stwierdzenia któregokolwiek z tych objawów wskazane jest udanie się na konsultację lekarską w celu rozpoczęcia pogłębionej diagnostyki.
Do profilaktyki zaliczamy również specjalistyczne badania, takie jak mammografia i USG piersi. To badania, które kobiety powinny wykonywać cyklicznie.

Mammografia – badanie profilaktyczne raka piersi

Mammografia to badanie obrazowe, do którego wykonania wykorzystuje się niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego.  Podczas standardowej mammografii aparat wykonuje 4 zdjęcia. Każdej z piersi wykonywane są po 2 zdjęcia – jedno z projekcji górnej, drugie ze skośnej. W ten sposób można uzyskać pełny i precyzyjny obraz. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań i jest całkowicie nieszkodliwe dla poddanej mu Pacjentki. Podczas wykonywania zdjęć pierś zostaje unieruchomiona na specjalnym stoliku w urządzeniu. Jej dociśnięcie pozwala na użycie minimalnej dawki promieniowania, i choć może wiązać się z chwilowym dyskomfortem. Nie stanowi to jednak zagrożenia dla zdrowia. Kobiety w przedziale wiekowym 40-50 lat powinny wykonywać tą diagnostykę raz na 2 lata. Kobiety po 50. roku życia mają zalecenie wykonywania tego badania raz na rok.

USG piersi jako profilaktyka raka piersi

Ultrasonografia sutka to również badania obrazowe, które daje możliwość zajrzenia do wnętrza piersi w nieinwazyjny sposób. Przyłożona do skóry głowica zaczyna wysyłać niesłyszalne dla człowieka fale ultradźwiękowe. Przenikają one w głąb tkanek i odbijają się od nich, tworząc na ekranie ultrasonografu obraz o różnym zaciemnieniu. Wynik uzyskujemy więc w czasie rzeczywistym, podczas wykonywania badania. Jego cykliczne powtarzanie daje możliwość wczesnego rozpoznania nowotworu, a częstotliwość jego zalecanego wykonywania zależy głównie od wieku Pacjentki. Po ukończeniu 30 roku życia warto je wykonywać raz na rok. Po 40 roku życia wykonywać je należy nawet częściej – raz na 6 miesięcy. Podobnie jak mammografia, badanie Ultrasonografem nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jest bezpieczne (nawet dla kobiet w ciąży) i bezbolesne (choć mocniejsze przyciskanie głowicy do piersi może powodować dyskomfort). 

Profilaktyka raka piersi w postaci samobadania powinna na stałe zagościć w rutynie każdej kobiety. Wykształcenie dobrych nawyków kontrolowania stanu piersi jest bardzo ważne dla długiego życia w zdrowiu i dobrej formie. Z biegiem czasu profilaktyka powinna zostać rozszerzona o cykliczne badanie USG i mammografię. Dbajcie o siebie drogie Panie, chwila poświęcona oględzinom i badaniu dotykowemu piersi zaważyć może na długości i jakości Waszego życia. Naprawdę warto ją poświęcić raz w miesiącu. Warto ten artykuł również pokazać bliskim sobie osobom, aby były one również świadome ryzyka a także możliwości i metodach profilaktyki tego nowotworu. Świadomość, wiedza, uważność mogą uratować ich zdrowie i życie. 

My, jako kobiety i Zespół Erotic Med, chcemy gorąco zachęcić Was do zrobienia w październiku profilaktycznego badania piersi. Może to być choćby pierwsze samobadanie, może to być pierwsza mammografia czy USB. Ważne jednak jest to, aby wykonać krok w kierunku profilaktyki raka piersi. Wyparcie niestety nie jest skuteczną metodą walki z nowotworem gruczołu sutkowego. Tylko wczesne wykrycie i podjęcie leczenia daje szansę na całkowite wyleczenie raka piersi. W Erotic Med propagujemy wszystkie formy dbania o swoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jeśli pierwsze badanie piersi jest jeszcze przed Wami, zachęcamy Was do wykonania go właśnie w tym miesiącu – w Różowym Październiku.

mgr Justyna Płonka

Mgr Justyna Płonka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *