Suchość pochwy - jak sobie radzić?
Edukacja medyczna

Suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy – wstydliwy problem?

Szacuje się, że suchość pochwy dotyczy jednej na pięć kobiet. Jej przyczyny mogą być bardzo różne. Zdrowie intymne jest bardzo ważne, ale kiedy przychodzi do rozmowy o intymnych „problemach„ często wolimy przemilczeć sprawę i ciężko nam jest się z nich zwierzyć nawet lekarzowi. Ta tendencja dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet – często godzimy się na obniżony komfort życia i narażamy się na pogłębienie dolegliwości, zamiast szukać pomocy, nawet w dosyć często wystepujących przypadłościach. Niewystarczająca ilość śluzu nawilżającego pochwę jest przyczyną dyskomfortu wielu kobiet. Dzisiaj opowiem Ci o przyczynach i metodach radzenia sobie z suchością pochwy.

Objawy niedostatecznego nawilżenia pochwy

Jeśli rozmawia się o suchości pochwy, to tylko ściszonym głosem, upewniając się, że nikt nie słyszy. Kobiety wstydzą się przyznawać, że dotyka je kwestia niewystarczającego nawilżenia, ponieważ kojarzy się ona z postępującym wiekiem i zmianami związanymi z menopauzą. Jednak menopauza nie jest jedyną przyczyną tego problemu, a tak naprawdę może być ich naprawdę wiele. Powodem zbyt skąpego nawilżenia miejsc intymnych mogą być miedzy innymi zaburzona gospodarka hormonalna, problemy w relacji, infekcje czy przyjmowanie niektórych leków. Ważne jest zatem, aby ustalić przyczynę problemu, aby odpowiednio zareagować. Obniżona produkcja śluzu pochwowego powoduje dyskomfort, świąd lub pieczenie w okolicach intymnych a także może być przyczyną bólu podczas stosunku. 

Przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy często wiązana jest z menopauzą i zachodzącymi w związku z nią zmianami hormonalnymi. Jest to jednak jedna z wielu przyczyn dla których pochwa może nie być wystarczająco nawilżona. Mogą one być spowodowane prozaicznymi przyczynami, jak na przykład nieprawidłowa higiena miejsc  intymnych, niedostateczne podniecenie seksualne czy zakażenia układu moczowo-płciowego. Problem niedostatecznego nawilżenia może pojawiać się w pewnych okresach życia. Poza menopauzą jest to na przykład ciąża, połóg i okres karmienia. Zbyt skąpe nawilżenie pochwy może także występować w wyniku przyjmowania niektórych leków, chemioterapii oraz operacji usunięcia macicy i/lub jajników. Kluczowe dla prawidłowej, naturalnej lubrykacji są wytwarzane przez jajniki estrogeny. Wszystko, co może mieć wpływ na ich produkcję, może mieć wpływ na poziom śluzu w pochwie. Inną przyczyną niewystarczającego nawilżenia pochwy mogą być  przyczyny psychologiczne. Negatywny wpływ mogą mieć stres, depresja a także słaba relacja z osobą partnerską. 

Objawy suchości pochwy

Jak sobie radzić ze skąpym nawilżeniem pochwy?

Na ratunek suchej pochwie przychodzą intymne żele nawilżające, które zastępują wydzielany naturalnie przez organizm śluz. Lubrykanty nakłada się tuż przed zbliżeniem na okolice warg sromowych i wejścia do pochwy. Zapewniają one nawilżenie i poślizg, aby seks dawał przyjemność, zamiast sprawiać ból. Innymi sposobami na radzenie sobie ze zbyt skąpą produkcją śluzu są dopochwowe globulki, które mogą działać nawet do 2-3 dni, przynosząc ulgę w problematycznej kwestii. Hormonalna terapia zastępcza może zostać zalecona przez lekarza. Przyjmowana zgodnie z jego zaleceniami może przynieść wiele korzyści.

Żele na suchość pochwy Feminum

Preparat medyczny Feminum został opracowany z myślą o suchości błon śluzowych pochwy. W gamie produktów znajduje się żel Feminum z kwasem mlekowym, Feminum Aktiv z kwasem hialuronowym oraz Feminum Fit – żel dopochwowy do regulacji pH. 

Feminum – żel intymny z kwasem mlekowym ułatwia stosunki płciowe, ale także przynosi ulgę w codziennych sytuacjach. Może być używany wielokrotnie w ciągu dnia, chroniąc przed otarciami mogącymi prowadź do infekcji intymnych. Dzięki lekko kwaśnemu odczynowi pH (3,8-4,2) skóra nabiera elastyczności i jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

Feminum Aktiv – żel intymny z dodatkiem kwasu hialuronowego, naturalnym składnikiem ciała człowieka może zostać doceniony zwłaszcza przez osoby aktywne. Składnik ten sprzyja regeneracji uszkodzonych tkanek i ułatwia odbudowę komórek nabłonka. Żel może powstrzymać chorobotwórczą florę bakteryjną. 

Feminum Fit – to wersja nawilżającego żelu, która wzbogacona została fitoglikogenem, który jest źródłem ważnych substancji odżywczych. Pozwala naturalnie przywrócić w pochwie florę bakteryjną, odpowiedzialną za utrzymanie jej fizjologicznego pH. Opakowanie zawiera aplikator, który pozwala na wprowadzenie produktu głębiej do pochwy.

Co na suchość pochwy?

Wszystkie żele z serii Feminum mogą być stosowane wielokrotnie w ciągu dnia w przypadku potrzeby. Mogą go również stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Krótki i prosty skład produktów Feminum to jedna z cech, dla których są one cenione i lubiane przez użytkowników. W naszym salonie wielu z naszych Klientów otrzymało już testery żelu Feminum i Feminum Aktiv w naszym salonie. Słyszymy od Was pozytywne opinie i cieszymy się, że możemy Wam polecać tak świetne produkty. Dajcie nam koniecznie znać, czy udało Wam się przetestować Feminum i co myślicie o tym żelu.

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *