Masaż krocza - przygorowania do porodu siłami natury
Edukacja medyczna

Masaż krocza – nieoceniona pomoc w porodzie siłami natury

Pomoc przy porodzie siłami natury 

Ciąża to z całą pewnością jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Przez 9 kolejnych miesięcy przygotowu​je się ona do powitania na świecie swojego potomka. Temu czasowi towarzyszy wiele ekscytacji, ale też wiele obaw. Naturalnym jest zatem, że młoda mama stara się być jak najlepiej przygotowana na wszystkie scenariusze. Sam moment rozwiązania jest jednocześnie tym najbardziej wyczekiwanym i tym budzącym najwięcej strachu. Perspektywa bólu i scen niczym z krwawego horroru są niczym czarne chmury, które trudno przepędzić. Dlatego wiele oczekujących kobiet korzysta z kursów i szkół, które mają na celu jak najlepiej przygotować je do tego, co może je czekać.

Paniom, które przygotowują się do naturalnego porodu położne i fizjoterapeutki coraz częściej zalecają regularne masaże krocza. Dzięki nim okolica ta staje się bardziej elastyczna, co ma zminimalizować lub wręcz zupełnie zapobiec pęknięciu krocza, podczas wydawania potomka na świat siłami natury. W jaki sposób masaż krocza może pomóc w uelastycznieniu krocza, jak go wykonać i jakich pomocy użyć? Dzisiaj posłużymy Wam tymi ważnymi informacjami.

profilaktyka pęknięcia i nacięcia krocza podczas porodu

Pomoc w profilaktyce pęknięcia krocza

Masaż krocza ma na celu rozluźnienie i uelastycznienie zewnętrznej warstwy dna miednicy. Kroczę jest obszarem pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem. Przeprowadzone badania wskazują, że regularny masaż tej okolicy pomaga uniknąć wymagających szycia urazów. Zmniejsza to poporodowy ból krocza i poprawia jakość życia kobiety w połogu. Masaż powinien obejmować zewnętrzną warstwę sromu jak również wewnętrzna warstwę pochwy. Systematyczne masowanie krocza warto rozpocząć ok. 34 tygodnia ciąży. Wystarczy poświęcić na tę czynność ok 5-10 minut dziennie. Najlepiej będzie wykonywać masaż krocza tuż po kąpieli, ponieważ tkanki są wtedy najbardziej rozluźnione. Jak samodzielnie wykonywać masaż krocza? Co jest potrzebne do wykonania samodzielnego masażu krocza? Za chwilę otrzymasz instrukcje jak wykonać ten masaż sobie lub pomóc w nim ciężarnej partnerce.

Czego potrzebujesz do wykonania masażu krocza w domu?

Masaż krocza nie wymaga strosowania specjalistycznych sprzętów i tak naprawdę możesz go wykonać bez użycia jakichkolwiek pomocy. Jednak aby był on jak najbardziej bezpieczny, komfortowy i skuteczny, warto użyć do jego wykonania delikatnego lubrykantu na bazie wody, lub naturalnych olejków do masażu. My polecamy naturalne olejki na bazie słodkich migdałów np. relaksujący olejek o zapachu trawy cytrynowej i kokosa lub rozbudzający olejek o zapachu różowego grejpfruta i czarnego pieprzu. Nie tylko są bezpiecznie i dbają o skórę, ale również pięknie pachną, co pomaga w zrelaksowaniu się i odprężeniu podczas masażu.

Niektóre położne i fizjoterapeutki zalecają by użyć w tym celu małego wibratora, który drganiami poprawi skuteczność klasycznego masażu. Ponieważ masaż krocza można (a nawet powinno się) wykonywać również po porodzie, aby uniknąć bólu podczas zbliżeń po powrocie do aktywności seksualnej, warto przemyśleć używanie wibratora o niewielkiej średnicy. Urządzenie to umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego masażu.

przygotowanie do naturalnego porodu - masaż krocza

Jak samodzielnie wykonać masaż krocza?

Przede wszystkim należy zatroszczyć się o higienę, dlatego przed przystąpieniem do masażu umyj dokładnie ręce delikatnym mydłem.

Przyjmij odpowiednią pozycję. Najbardziej komfortowe to leżenie na plecach lub na boku a także siedzenie z opartymi plecami i podkurczonymi nogami, ze stopami opartymi o podłoże. Ważne jest, aby w wybranej pozycji mieć możliwość rozluźnienia mięśni i zrelaksowania się. Nałóż na kciuk olejek lub lubrykant na bazie wody. Obustronnymi, kolistymi ruchami masuj obszar od wejścia do pochwy do odbytu. Przesuwaj kciuki na boki w stronę kości kulszowych. Możesz powtarzać te sekwencje, a zewnętrzny masaż powinien trwać ok. 5-6 minut. Następnie przejdź do masażu wewnętrznego. 

Aby rozwodząc tą część masażu krocza włóż palec do pochwy na głębokość ok. 2 cm (mniej-wiecej długość jednego paliczka). Wyobraź sobie, że wejście pochwy jest tarczą zegara, którego godzinę 12 wyznacza łechtaczka, godzinę 6 wyznacza odbyt, a godziny 3 i 9 wyznaczają biodra. Masaż wewnętrzny rozpocznij od godziny 6 i delikatnie uciskaj tylną ściankę pochwy w kierunku odbytu. Boczne ścianki pochwy naprzemiennie uciskaj na boki oraz w kierunku odbytu. 

Masaż nie powinien być bolesny, ale aby był jak najbardziej skuteczny powinien być wykonywany na granicy komfortu. Poziom intensywności masażu powinien być intensyfikowany przez włączanie stopniowo kolejnych palców, tak, aby ostatecznie wykonywać go czterema palcami.

Masaż krocza – przygotowanie do naturalnego porodu

Masaż krocza można wykonywać u urofizjoterapeuty/ki, samodzielnie lub przy pomocy partnera. Jeśli obawiasz się, że wciąż nie wiesz, jak go poprawnie wykonać, poproś o fachową pomoc, dzięki której dowiesz się w jaki sposób wykonać go w bezpieczny sposób. 

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *