Edukacja seksualna

Seks po 40-tce, blaski i cienie dojrzałego wieku w życiu erotycznym

​​Jak zmienia się seks z biegiem lat?

Młodość to zdecydowanie czas gromadzenia doświadczeń seksualnych – i kobiety i mężczyźni są wówczas bardzo aktywni, libido jest na wysokim poziomie, a hormony, których wyjątkowa mieszanka ma na celu przedłużyć gatunek sprawiają, że myślimy o seksie prawie cały czas. Młodzi mężczyźni dążą do odbycia jak największej ilości zbliżeń i chętnie zmieniają partnerki.

Kobiety zaś uskarżają się często na brak orgazmów, ponieważ nie mają one jeszcze świadomości jaka stymulacja może je do niego doprowadzić. Jednak z biegiem lat zmienia się nasze nastawienie do seksu, a wiek ma niepodważalnie ogromny wpływ na nasze libido. Czy z biegiem czasu grozi nam całkowita utrata zainteresowania tą sferą życia? Czy seks stanie się tylko potrzebą fizjologiczną, którą czasem trzeba zaspokoić? Czy wiek sprawia, że seks staje się mniej spontaniczny, a my z upływem czasu jesteśmy mniej kreatywni i zaangażowani?

Seks w wieku średnim wcale nie musi oznaczać zawsze tej samej pozycji, trzymania się najkrótszego scenariusza, by jak najszybciej dotrzeć do punktu kulminacyjnego i wrócić do innych czynności. To, że mamy na karku więcej lat wcale nie musi oznaczać ani drastycznego spadku formy, ani wygaśnięcia ciekawości, ani zaniku libida. Wręcz przeciwnie, większe zaawansowanie w wieku może wręcz być ogromnym plusem.

Seks w każdym wieku może dostarczyć wiele przyjemności

Męskie libido po 40-tce

Stres, przemęczenie i używki to wrogowie (nie tylko męskiego) libida. W przypadku mężczyzn spadek poziomu testosteronu jest mocno skorelowany z męskim popędem seksualnym. Współczesny mężczyzna i w kwiecie wieku może mieć problemy ze zbyt niską ilością tego hormonu. Choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze mogą również nie pozostawać bez wpływu na męski apetyt na seks. Szybkie tempo życia, wyczerpująca praca, zła dieta – wszystko to nie ułatwia w dzisiejszych czasach mężczyznom utrzymywania wysokiej kondycji w życiu erotycznym.

Pamiętać należy, że ani w przypadku mężczyzny, ani kobiety, nie istnieje nic takiego, jak oficjalna norma ilości odbywanych stosunków na tydzień/mówiąc i jest to kwestia bardzo indywidualna. Trudno zatem stwierdzić, jaka częstotliwość uprawiana seksu jest zgodna lub niezgodna z normą. Przyjmuje się, że jeżeli liczba zbliżeń jest satysfakcjonująca dla obydwu stron to nie ma mowy o odstępstwie od normy.

Po 40 roku życia u mężczyzn mogą jednak występować utrudnienia w postaci problemów z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji. Na szczęście istnieją sposoby, by wspomóc organizm mężczyzny tak, by mógł cieszyć się sprawnością seksualną i udanym życiem erotycznym przez długi czas. Suplementy diety uzupełniają witaminy i składniki mineralne, których brakuje mężczyźnie, by stawać na wysokości zadania w łóżku. Doraźne tabletki na erekcję przynoszą szybką i skuteczną pomoc, zapewniając mocną, twardą erekcję oraz podnosząc wrażliwość penisa.

Czasem po prostu trzeba skorzystać ze wsparcia dostępnych na rynku farmaceutyków oraz zaakceptować swoją rolę jako dojrzałego kochanka oraz docenić wszystkie pozytywne aspekty, jakie ona ze sobą niesie. Być może seks nie będzie już aż tak spontaniczny, ale czy przez to będzie mniej satysfakcjonujący? Absolutnie nie. Na tym etapie życia do głosu dochodzą nagromadzone przez lata doświadczenia, sprawiając, że mężczyzna przestaje się miotać i poruszać po omacku, a zaczyna działać świadomie i skutecznie.

Partnerki doceniają dłuższą grę wstępną oraz doszlifowaną technikę dawania satysfakcji, odczuwają również mniejszą presję w związku z ewentualną różnicą w poziomach apetytu na seks ich oraz partnera.

Kobiece libido po 40-tce

Na kobiece libido wpływ ma bardzo wiele czynników, takich jak hormony, dieta, stres, faza cyklu miesięcznego, poczucie bliskości z partnerem oraz wiele innych czynników. Na pierwszy rzut oka stwierdzić można, że jest to kwestia o wiele bardziej złożona, niż w przypadku mężczyzny. Wiele badań mówi o tym, że kobiece libido stopniowo wzrasta po 30 roku życia, a po 40-tce może być naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Jak to możliwe? Uznaje się przecież, że spadek ochoty na seks jest naturalnym następstwem zachodzących w naszym ciele z biegiem lat zmian.

Naukowców zainteresował jednak fakt, że wiele kobiet po 40 roku życia wciąż deklaruje, że seks ma dla nich ogromne znaczenie. Współczesna kobieta w w/w ma bardziej ugruntowaną pozycję zawodową i materialną, dzięki czemu mają możliwość uczynić z udanego życia seksualnego jeden z priorytetów. To zjawisko skłoniło do dalszych badań na ten temat, które wskazują na to, że spadek libida po czterdziestce to mit. Z niezliczonych, bardzo miłych rozmów z naszymi wspaniałymi Klientkami jesteśmy w stanie zgodzić się z tą teorią i podpisać pod nią obiema rękami. 

Dojrzałe kobiety są dziś bardziej wyzwolone, chcą doznawać wciąż nowych doświadczeń, nie obawiają się radykalnych kroków w walce o swoją przyjemność. Często wręcz zdarza się, że właśnie po 40-tce następuje seksualne przebudzenie, które może być spowodowane np. rozstaniem z partnerem, rozwodem lub zmianą partnera seksualnego. Kobiety w tym wieku są świadome własnego ciała, tego, co sprawia im przyjemność, nie mają zahamowań lub mają ich zdecydowanie mniej.

Czują się bardziej swobodnie i podejmują śmiałe decyzje. Wiele z nich przyznaje, że to najlepszy seks w ich życiu i że dopiero teraz nie mają skrupułów, by stawiać własną przyjemność ponad wszystko. Kobiety po czterdziestym roku życia chętnie eksperymentują, testując nowe pozycje, nowe akcesoria, używając stymulującej hiszpańskiej muchytabletek przypominających funkcją męską Viagrę lub/i podnoszących wrażliwość miejsc intymnych kosmetyków. Popularne są również suplementy na podniesienie poziomu libido.

Libido w wieku średnim wcale nie musi znacząco spadać

Seks po 40-tce

Tak, jest inny od tego, który pamiętamy z czasów, kiedy seks był celem samym w sobie. Dla dojrzałych ludzi jego jakość zdaje się mieć większe znaczenie, niż jego ilość. Dlatego często jest on lepszym doznaniem i daje więcej satysfakcji niż współżycie 20 lat wcześniej.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są bardziej świadomymi, doświadczonymi kochankami. Kobiety są bardziej zaprzyjaźnione ze swoimi intymnymi częściami ciała i wiedzą doskonale, jakiej stymulacji potrzebują. Mężczyźni są mniej egoistyczni i bardziej myślą o satysfakcji partnerki. Seks po 40-tce wcale nie musi być nudny, może być również uprawiany tak często, jak obydwoje macie na to ochotę. Wiek, również w dziedzinie życia erotycznego, to tylko cyfra. Przekroczenie tej magicznej granicy absolutnie nie oznacza znacznego spadku libida i kondycji, samopoczucia, czy sprawności seksualnej. Nie dajmy się zatem zwariować.

Z naszej strony serdecznie zapraszamy do naszego salonu Erotic-Med w Krakowie przy ul. Kobierzyńskiej 220. Chętnie porozmawiamy o wszystkich gadżetach i specyfikach z działu drogerii, które pomogą Wam uczynić Wasze życie seksualne lepszym na każdym jego etapie. Przy filiżance dobrej kawy pomożemy wybrać odpowiednie akcesoria, by seks mógł cieszyć bez względu na wiek.

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *