Edukacja medyczna,Edukacja seksualna

Seks w czasie miesiączki – menstruacja bez tajemnic

Menstruacja – podstawy fizjologiczne

Owulacją nazywamy podróż dojrzałej komórki jajowej jajowodem w kierunku macicy. Trwa ona zazwyczaj około 3-5 dni. W tym czasie macica przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i zapewnienie zarodkowi optymalnych warunków do rozwoju. Jej ściany stają się bardziej ukrwione i bogate w składniki odżywcze. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia czynnościowa warstwa endometrium złuszcza się i zostaje wydalona wraz z krwią na zewnątrz – to właśnie menstruacja, nieodłączny element kobiecego cyklu miesięcznego.

W czasie miesiączki kobiece ciało traci ok. 50-150 ml krwi. Miesiączka to nie tylko skurcze, krwawienie, bóle menstruacyjne, to również koktajl hormonów wywołujący huśtawkę nastrojów i drażliwość. Nic więc dziwnego, że dla wielu kobiet okres wiąże się z ograniczeniami i rezygnacją z aktywności fizycznych, między innymi ze współżycia.

Menstruacja często zmusza nas do zmiany swoich planów

Czy seks w trakcie menstruacji jest bezpieczny?

Wciąż spora ilość kobiet czuje się w tym czasie po prostu nieświeżo, nawet pomimo utrzymywania higieny, w związku z tym pojawia się wątpliwość, czy seks w trakcie miesiączki jest bezpieczny? Czy współżycie w trakcie menstruacji może być przyczyną zakażeń lub innych problemów zdrowotnych?

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań medycznych do intymnych zabaw w trakcie okresu. Zarówno seks jak i masturbacja podczas menstruacji są jak najbardziej bezpieczne i nie niosą ze sobą żadnych zagrożeń, choć faktycznie należy pamiętać o tym, że drogi rodne kobiety są wówczas bardziej wrażliwe, również na infekcje intymne. W tym czasie warto zatem skorzystać z zabezpieczenia w formie prezerwatywy, ponieważ będzie ona chronić nie tylko przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale również przed nieplanowaną ciążą, do której jak najbardziej może dojść w wyniku współżycia w trakcie okresu. Bardzo dużo kobiet decydujących się na odbycie stosunku lub masturbację w trakcie okresu przyznaje, że stymulacja jest nawet bardziej przyjemna a orgazm bardziej intensywny. Wspomniana powyżej wyższa wrażliwość kobiecych narządów płciowych w te dni sprawia, że nie tylko pieszczoty są bardziej efektywne, ale również sama chęć na zbliżenie może być większa.

Seks w trakcie miesiączki jest bezpieczny i niesie sporo korzyści dla samopoczucia

Czy współżycie podczas miesiączki jest zdrowe?

Czy stosunek podczas okresu ma zatem pozytywne skutki dla kobiety? Tak. Poza wspomnianym już mocniejszym szczytowaniem warto wśród nich wspomnieć również o tym, że hormony wydzielane w trakcie orgazmu sprawiają, że nieprzyjemne symptomy miesiączki są w dużej mierze niwelowane. Potwierdzonym faktem jest, że zbliżenie w trakcie miesiączki może łagodzić bóle podbrzusza i dolnego odcinka lędźwiowego oraz rozładowywać napięcie, poprawiając jednocześnie ogólne samopoczucie. Tak więc możemy uznać, że intymne zabawy w trudne dni pomagają uczynić je bardziej znośnymi, a może nawet przyjemnymi.

Jak uprawiać higieniczny seks w trakcie okresu?

No dobrze, ale co z aspektem higienicznym? Są kobiety, którym menstruacja nie staje na drodze do udanego współżycia. Jeżeli krwawienie nie przeszkadza obojgu Partnerom, to oczywiście sprawa jest prosta. Kluczem tutaj jest szczera rozmowa.

Natomiast jeżeli widok krwi na narządach rodnych nie do końca działa na Was pobudzająco i nie zachęca do odbycia stosunku, wciąż pozostają alternatywy, dzięki którym możemy odbyć higieniczny stosunek, a partner nawet nie zorientuje się, że to właśnie te dni. Interesujące?

Koniecznie więc zajrzyjcie do lektury artykułu o miękkich tamponach z g​​ąbki, które sprawiają, że plany takie jak kąpiel w morzu w skąpym bikini, przepłynięcie basenu olimpijskiego, czy namiętny seks wciąż mogą dojść do skutku, nawet jeśli zaskoczy Cię miesiączka. Na rynku dostępne są także kubeczki menstruacyjne o specjalnej konstrukcji, które również umożliwiają zbliżenie bez obaw o krwawe sceny. Jeśli jednak zdecydujecie się na wyżej wymienione metody pamiętajcie, że wrażliwość okolic intymnych dotyczy nie tylko przyjemnej stymulacji, ale również podrażnień, jak na przykład otarcia.

Warto więc użyć sporej dawki lubrykantu, by czerpać ze stosunku tylko pozytywne doznania.

Istnieją środki higieniczne, które pozwalają na uprawianie seksu w trakcie miesiączki

Podsumowując, okres nie musi być czasem ograniczeń, odwołanych planów i powściągliwości seksualnej. Przeciwnie, miesiączka może być okazją do przeżycia czegoś nowego, innego, bardziej intensywnego. Warto otworzyć się na nowe możliwości i nowe doznania, zwłaszcza, że istnieją sposoby, aby zatrzymać krwawienie i po prostu cieszyć się wspaniałym orgazmem. 

Jak zwykle chętnie pomożemy Wam dobrać odpowiednie dla Was metody utrzymania higieny w trakcie miesiączki lub zabezpieczenia przed infekcjami lub chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zapraszamy do naszego salonu Erotic-Med przy ul. Kobierzyńskiej 220 w Krakowie, gdzie dowiecie się więcej nie tylko na okołomiesiączkowe tematy, ale również na wiele, wiele innych. Czekamy na Was z uśmiechem i dobrą kawą.

Justyna Gońka

Justyna Gońka nie znosi bezruchu, nie zatrzymuje się ani na chwilę i każdą minutę spędza aktywnie, nie tylko fizycznie, ale również zawodowo, z prawdziwym kunsztem żonglując swoimi obowiązkami. Jej organizacja jest rzeczą godną podziwu i naśladowania, pozwalającą jej na godzenie swojej pracy z życiem osobistym z prawdziwą wirtuozerią. Praca w Erotic Med, prowadzenie własnej praktyki jako Sex Coach, tworzenie własnej marki Just You dzieli z byciem szczęśliwą małżonką i zapaloną crossfiterką. Jej pasją jest sport i podróże, które pozwalają jej na zmianę perspektywy i są dla niej inspiracją do tworzenia i rozwoju. To właśnie ciągły rozwój jest celem i sensem jej życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *