jak wyglada wizyta u seksuologa
Edukacja seksualna

Kiedy do seksuologa?

Seksualność człowieka

Kiedy seksuolog może pomóc? O tym jak seks jest ważny w życiu człowieka oraz w jaki sposób wpływa on na całokształt naszej satysfakcji z niego mówimy Ci nie od dziś. Nasza seksualność i to, jak ją postrzegamy zmienia się wielokrotnie w trakcie naszego życia. Ma na nią wpływ bardzo wiele czynników, od wychowania, przez zdrowie fizyczne i psychiczne, a także środowisko, w którym żyjemy, nasze doświadczenia oraz wiele, wiele innych czynników. Seksualność nie jest tylko aktem zaspokojenia potrzeb seksualnych, ale także integralną częścią naszej tożsamości. Wiąże się ona m. in. z płcią, orientacją i preferencjami seksualnymi. Kiedy czujemy, że staje się ona źródłem dyskomfortu lub cierpienia – szukamy pomocy.

Kim jest seksuolog?

Seksuologia to dziedzina, która zajmuje się szeroko pojętą seksualnością i różnymi jej aspektami. Jak już wspomniałam, ta strefa życia jest bardzo rozległa i obejmuje zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Seksuolog nie musi być lekarzem. Musi ona ukończyć specjalizację lub studia podyplomowe z zakresu seksuologii. Tak więc seksuologiem może zostać psycholog, psychiatra, urolog, ginekolog, neurolog, oraz inni specjaliści w dziedzinie zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Seksuolog nie tylko pomaga w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń seksualnych, ale jego rolą jest także zapewnienie wsparcia emocjonalnego zgłaszającym się do niego osobom. Często pełni on również funkcję edukatora w obszarze seksualności. Można zwrócić się do niego ze wszystkim trudnościami dotyczącymi życia seksualnego.

w jakich problemach pomaga seksuolog?

Jakimi problemami zajmuje się seksuolog?

Seksuologia jest interdyscyplinarną dziedziną, która łączy elementy medycyny, psychologii, socjologii i edukacji seksualnej. Spektrum problemów, w jakich możemy szukać pomocy seksuologa jest zatem naprawdę szerokie. Kwestie, które możemy z nim poruszyć to dysfunkcję seksualne, takie jak brak erekcji, niskie libido lub całkowity brak popędu, przedwczesny wytrysk, bolesne stosunki lub brak orgazmu (anorgazmia). Seksuolog może współpracować z innymi specjalistami by udzielić bardziej kompleksowej pomocy. Pomoże on również rozwiązać problemy dotyczące tożsamości płciowej, czy akceptacji orientacji seksualnej. Interwencja seksuologa może okazać się pomocna w rozwiązaniu problemów pomiędzy osobami w relacji. Konflikty w związkach, brak komunikacji, różnice w potrzebach seksualnych to przykłady tematów, które mogą być skuteczne przepracowane z pomocą tego specjalisty. Pracę z seksuologiem podjąć mogą także osoby, które doświadczyły traum seksualnych, takich jak molestowanie, gwałt czy inne formy przemocy seksualnej. 

kiedy seksuolog pomoże?

Wizyta u seksuologa

Do wizyty u seksuologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zazwyczaj składa się ona z kilku etapów i ma formę przyjemnej rozmowy. Seksuolog prosi Pacjenta o przedstawienie problemu, z którym się on zgłasza. Następnie zadaje pytania pomocnicze, by lepiej zrozumieć sytuację rozmówcy. Następnie możemy spodziewać się szczegółowego wywiadu, w którym seksuolog, w zależności od zgłaszanego problemu, zapytać może o częstotliwość i sytuację występowania niepokojących objawów.

Mogą także pojawić się pytania o stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dotyczące aktualnej lub przeszłych relacji Pacjenta. Pytania te niezbędne są do postawienia diagnozy, dlatego warto odpowiadać na nie szczerze, jeśli zależy nam na skutecznej pomocy. Jeśli będzie taka potrzeba, seksuolog może skierować pacjenta na dalsze badania fizyczne, np. testy hormonalne, badania laboratoryjne czy USG, może także wykonać testy psychologiczne lub skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Po postawieniu diagnozy seksuolog opracowuje i przedstawia plan leczenia. Może on obejmować leczenie farmakologiczne i/lub terapię. Regularne wizyty pacjenta pozwalają seksuologowi monitorować jego postępy i aktywnie dostosowywać kolejne etapy pracy. 

Wszystkie informacje jakie przekazujesz w trakcie wizyty objęte są tajemnicą lekarską. Wizyta powinna odbyć się w komfortowej i bezpiecznej atmosferze zachęcającej pacjenta do otwartej rozmowy.

Sex coach – czym się różni od seksuologa

Sex coach skupia się na wspieraniu Klientów w ich drodze do poprawy jakości ich życia seksualnego. Podobnie jak seksuolog pełni funkcję edukatora, pomaga budować pewność siebie w sferze erotycznej i uczy komunikacji oraz budowania poprawnej relacji z osobą partnerską. Sex coach nie diagnozuje i nie leczy zaburzeń seksualnych, a skupia się na rozwoju osobistym Klienta, stosując w tym celu narzędzia coachingowe, takie jak motywacja czy praktyczne ćwiczenia. Szerzej o pracy sex coacha pisałyśmy już w artykule Sex Coaching – wszystko, co chciałbyś na ten temat wiedzieć.

Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić temat kiedy skorzystać z pomocy seksuologa. Czy kiedykolwiek rozważaliście skorzystanie z porady seksuologa lub sex coacha? A może już z niej skorzystaliście i macie jakieś przemyślenia? Chętnie je poznamy, napiszcie je w komentarzach.

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *