fakty i mity na temat menopauzy
Edukacja medyczna,Edukacja seksualna

Menopauza – co powinna o niej wiedzieć kobieta?

Menopauza – fakty i mity

Zła sława wyprzedza kroczącą bezlitośnie menopauzę. Na jej temat słyszy się tyle, że ciężko odfiltrować mity od faktów. A to, co się słyszy rysuje jej wizerunek jako demona przemieniającego kobietę w utyskującą zołzę. Boimy się tej przemiany. Boimy się uderzeń gorąca i wahań nastroju. Czekamy na nią jak na wyrok, od którego nie będzie już odwołania. Dziś postaram się zmierzyć z tym trudnym tematem tykającej w kobiecie bomby, jaką jest menopauza.

Co to jest menopauza? 

Menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe. Jeżeli po nim w ciągu 12 miesięcy nie wystąpiła miesiączka, uważa się, że kobieta przeszła menopauzę. W krajach rozwiniętych średnia wieku, w jakim kobiety przechodzą menopauzę to 51 lat. Jednym z poprzedzających ją objawów jest nieregularne miesiączkowanie. Zanim jednak do tego dojdzie najczęściej obserwuje się zmniejszenie wydzielania hormonów osi somatotropowej. Proces ten nazywany jest premenopauzą. Zwykle rozpoczyna  się u kobiet w wieku 42-47 lat i trwa ok 5-6 lat. W tym czasie następuje powolne wygasanie czynności hormonalnej jajników i postępująca redukcja liczby pęcherzyków jajnikowych. Kobieta przechodzi zmiany prowadzące do ustania płodności. 

fakty i mity na temat menopauzy

Przemiany w ciele kobiety w okresie menopauzy

W okresie premenopauzalnym w ciele kobiety następuje szereg zmian. Ustaje produkcja estrogenu i progesteronu. Żeńskie hormony płciowe są odpowiedzialne za naprawdę wiele ważnych funkcji organizmu. Mają one wpływ zarówno na wygląd, jak i samopoczucie kobiety. Malejący poziom estrogenów, które odpowiedzialne są za rozkład tkanki tłuszczowej w ciele, powoduje zaokrąglanie się ciała, zanik talii, utratę jędrności piersi, większą skłonność do otyłości. Wzrasta ryzyko raka piersi, osteoporozy, stężenie złego cholesterolu, trójglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych w wątrobie pociągając za sobą większe ryzyko miażdżycy. Estrogeny współodpowiedzialne są również za produkcję hialuronu, kolagenu i elastyny, a spadek ich poziomu powoduje pogłębienie bruzd, utratę elastyczności skóry. Jej wiotczeniu na skutek zaniku tkanek podskórnych zaburza owal twarzy i jej proporcje. Zmiany te nie pozostają bez wpływu na kobiece narządy płciowe. Błona śluzowa pochwy staje się mniej nawilżona, przez co zbliżenia stają się mniej komfortowe, a nawet bolesne. Wszystkie te zmiany mogą powodować złe samopoczucie kobiety, spadek poczucia własnej wartości i pewności siebie. Kobiety często rejestrują spadek nastroju a nawet symptomy depresji.

Jakie są objawy menopauzy?

Poza wspomnianymi już wcześniej, nieregularnymi miesiączkami i zmianami długości cyklu, kobiety mogą obserwować występowanie uderzeń gorąca, nocnych potów i symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Kobieta może czuć osłabienie, ogólne zmęczenie. Mogą wystąpić problemy z bezsennością, osławione wahania nastroju i rozdrażnienie. Niektóre kobiety obserwują wzrost wagi pomimo braku zmian w diecie. Czasem panie zauważają spadek zainteresowania seksem lub wręcz przeciwnie – twierdzą, że seks daje im więcej przyjemności. Oczywiście objawy te jedne kobiety odczuwają jako uciążliwe i znacznie obniżające komfort ich życia, inne z kolei zupełnie ich nie zauważają, a jedynym symptomem wskazującym na zbliżającą się menopauzę jest nieregularna miesiączka. 

fakty i mity na temat menopauzy

Jak sobie radzić z menopauzą?

Zegaru biologicznego nie da się zatrzymać, jednak istnieją możliwości skutecznego zapobiegania przykrym objawom i następstwom menopauzy. Jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas i są źródłem dyskomfortu, lekarz może zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Wówczas, aby złagodzić objawy, kobieta przyjmuje syntetyczne hormony. Wiele pań nie decyduje się jednak na HTZ, ponieważ obawiają się zwiększonego ryzyka zachorowań na nowotwory, będącego następstwem stosowania terapii. 

Badania, jakie dotychczas prowadzono nie wykazały znacznego podnoszenia w/w ryzyka. Mimo to większość kobiet ratunku przed uciążliwymi objawami klimakterium upatruje w naturalnych fitoestrogenach.

Fitoestrogeny to roślinne związki organiczne o strukturze zbliżonej do endogennego estrogenu wytwarzanego przez jajniki. Podobieństwo występuje również w działaniu, tyle, że to jest dużo słabsze. Fitoestrogeny dzielą się na klasy: flawonoidy, lignany i stilbeny. Bogatym źródłem flawonoidów (izoflawonów) jest soja. Ogromnej ilości lignanów dostarcza leń. Stilbeny w postaci resweratrolu znajdują się w ciemnych winogronach. W aptece bez trudu można je dostać skondensowane w kapsułkach.

W ofercie naszego salonu także znajduje się kilka środków zawierających fitoestrogeny. Jednym z nich jest na przykład Libido For Her marki Desire Labs lub Her Herbs marki Viamax. Z problemem suchości pochwy doskonale poradzą sobie z kolei lubrykanty. My polecamy lubrykant na bazie wody z dodatkiem hialuronu z marki Pjur. Hialuron znany jest ze swoich właściwości nawilżających i pielęgnujących. Doskonałą alternatywą będzie również serum regenerujące marki System JO. Więcej sposobów na podniesienie libido oraz jakości doznań płynących ze zbliżeń znajdziecie w artykule na temat kobiecego libida, jednak jest ich na naszym blogu co najmniej kilka o bardzo zbliżonej tematyce.

czy trzeba się bać menopauzy

Czy menopauza jest zwiastunem starości?

Menopauza jest naturalnym następstwem procesu starzenia się, jednak przedwczesne wygasanie funkcji jajników (POF) dotyka również jednej na sto kobiet poniżej 40 roku życia i jednej na 1000 kobiet poniżej 30 roku życia. Może ono wynikać z uwarunkowań genetycznych, być następstwem przewlekłego stresu lub zabiegów medycznych. Może także być efektem innych chorób lub infekcji. Nieregularne miesiączki powinny zawsze być sygnałem alarmowym i być konsultowane z ginekologiem.

Czy menopauza to utrata kobiecości?

Menopauza to utrata płodności, a płodność jest tylko jednym z wielu aspektów kobiecości. Podobnie jak wiek, nie musi być wcale piętnem. Klimakterium nie jest końcem świata czy życia. Wiele kobiet po menopauzie zaczyna nowe i piękne jego rozdziały, podejmując odważniejsze, bardziej świadome decyzje i wybory. Okres postmenopauzalny to ok. 1/3 życia. Fizyczne objawy klimakterium w końcu ustępują, organizm przyzwyczaja się do nowej gospodarki hormonalnej, wówczas nadchodzi refleksja, że tak naprawdę niewiele się zmieniło. Zmianom wyglądu można skutecznie przeciwdziałać, a przed menopauzą czy po niej – kobieta wciąż pozostaje przecież tą samą osobą. Choć przez menopauzę rozumiemy ostatnią miesiączkę, jednak klimakterium to nie portal do innego wymiaru, w którym kobieta staje się zgnuśniałą i nikomu niepotrzebną staruszką. Warto pamiętać, że w każdym wieku można wciąż rozwijać swoje pasje, realizować swoje plany, doświadczać nowych, fascynujących rzeczy. 

dobre i złe strony menopauzy

Czy menopauza ma dobre strony?

Po całej liście objawów zbliżającego się klimakterium można spodziewać się naprawdę trudnego okresu w życiu. Jednak prawda jest taka, że menopauza jest po prostu bardzo demonizowana przez czczące młodość społeczeństwo. Tymczasem, obiektywnie rzecz biorąc, ten etap, jak każdy inny, niesie ze sobą szereg negatywnych i pozytywnych rzeczy. Weźmy chociaż pod uwagę fakt, że zaprzestanie miesiączkowania może być prawdziwym błogosławieństwem dla kobiet, dla których menstruacja była comiesięcznym, bolesnym koszmarem. Dla wielu Po menopauzie seks jest uwolniony od obaw o przypadkową i niechcianą ciążę. Nie trzeba wówczas pamiętać o antykoncepcji. 

Do menopauzy, jak do każdego okresu w życiu, należy podejść z otwartym umysłem i pozytywnym nastawieniem. Unikać z kolei należy uprzedzeń. Okres postmenopauzalny może być naprawdę pięknym czasem w życiu kobiety, w którym wciąż przed nią stoi wiele niesamowitych rzeczy. Drogie Panie, nie usuwajcie się w cień, ponieważ dla wielu z Was to właśnie jest czas, kiedy mogą poświęcić się prawdziwym pasjom i prowadzić zapierające dech w piersi życie.

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *