pozadanie responsywne co to jest
Edukacja seksualna,Porady dla par

Pożądanie responsywne – co to jest i jak je wywołać?

Pożądanie responsywne czy niskie libido?

​Pożądanie responsywne to zdecydowanie rzadziej poruszane zagadnienie niż obniżony poziom ochoty na seks. Niskie libido u kobiet to zagadnienie, z którym zwracają się do nas zarówno same zainteresowane panie, jak również ich partnerzy. Martwią się oni, że ich poziom pożądania znacznie od siebie odbiega. Kobiety obwiniają się za to, że zbyt rzadko mają ochotę na seks. Często mają poczucie, że coś z nimi jest nie tak. Mężczyźni zauważają, że bardzo rzadko inicjują one zbliżenia i szukają przyczyny takiego stanu rzeczy. Taka sytuacja często prowadzi do nieporozumień i konfliktów w związku. Tymczasem wcale nie musi ona oznaczać problemów z niskim poziomem libido czy jego niedopasowaniem wśród partnerów. To może po prostu świadczyć o tym, że kobieta przeżywa pożądanie responsywne.

​Różne rodzaje pożądania 

​Pożądanie kojarzy nam się z tym dzikim, pierwotnym instynktem. Wystarczy jedno spojrzenie, jeden gest, by być jego zapalnikiem. Wówczas zapominamy o całym świecie i w pośpiechu pozbywamy się ubrań. Opór jest bezcelowy i nie pozostaje nam nic innego, jak tylko poddać się tej nieodpartej ochocie na seks. To pożądanie spontaniczne. O takim właśnie rodzaju pożądania marzą zarówno panowie, jak i panie. Jednak szacuje się, że w przeciwieństwie do mężczyzn, których 75% właśnie taki rodzaj pożądania odczuwa, tylko 15% kobiet go doświadcza w ten sam sposób. Znaczna większość, bo ok. 50% kobiet, doświadcza mieszanki dwóch rodzajów pożądania: pożądania spontanicznego i pożądania responsywnego, które jest dużo mniej spektakularnym rodzajem pożądania. Można zatem wysnuć wniosek, że w większości sytuacji mijamy się z różną prędkością na autostradzie zwanej pożądaniem. Czy są jednak sposoby, by się na niej spotkać? Co możemy zrobić, żeby to spotkanie nie zakończyło się kraksą?

​Co to jest pożądanie responsywne?

​Często pytacie nas o środki zdolne wywołać pożądanie. Szukacie kropli lub tabletek by sprawić, aby kobieta miała ochotę na seks. Jesteście bardzo zdziwieni, kiedy odpowiadamy, że romantyczna kolacja, komplementy, długa gra wstępna jest w stanie zdziałać więcej, niż jakakolwiek hiszpańska mucha. Tymczasem to właśnie gra wstępna może wywołać pożądanie responsywne.

Termin ten spopularyzowała dr. Emily Nagoski w swojej książce „Ona ma siłę”. Pożądanie responsywne następuje w odpowiedzi na erotyczne bodźce, tak wiec można obrazowo stwierdzić, że do jego wystąpienia potrzebna jest „rozgrzewka”.  Ochota na seks pojawia się dopiero w wyniku oddziaływania stymulacji o charakterze erotycznym. W praktyce oznacza to, że ochota na seks pojawia się w wyniku podniecających doświadczeń wzrokowych lub pieszczot otrzymywanych lub oferowanych. Pożądanie może pojawić się w następstwie np. słów, pocałunku, dotykania lub bycia dotykaną, widoku nagiego ciała lub nawet jego określonej części, itd.

Gdybyśmy mieli to porównać do innych życiowych sytuacji, można powiedzieć, że chęć konsumpcji pojawia się dopiero kiedy zobaczymy coś niezwykle apetycznego lub poczujemy kuszący zapach, a uprzednio nie czujemy głodu. W przypadku pożądania responsywnego zapalnikiem mogą być naprawdę przeróżne rzeczy, jednak ważne jest to, że następuje ono zawsze w następstwie.

Pozadanie responsywne - co to jest i jak je wywolac?

​Lepszy rodzaj pożądania?

​Spontaniczne pożądanie, pożądanie odbierające trzeźwość umysłu, przejmujące kontrolę nad ciałem, wręcz obezwładniające i dzikie, to żądza jakiej pragniemy być obiektem i jakiej pragniemy doświadczać. To wyidealizowany i wpojony nam model pożądania, które od zawsze imputuje się nam jako ten jedyny właściwy. Tymczasem każdy rodzaj pożądania ma jednakową wartość. Każdy prowadzi do seksu, tylko nieco inną drogą. Odczuwanie zarówno jednego, jak i drugiego typu pożądania jest zupełnie naturalne. 

Jeśli do zapałania ochotą na seks potrzebujemy dłuższej rozgrzewki, to wcale nie musi obniżać szansy na stworzenie satysfakcjonującego pożycia erotycznego. Nie świadczy to o niższym zapotrzebowaniu czy niższej jakości doznań płynących z tej formy bliskości. Z całą pewnością „inne” w tym wypadku wcale nie znaczy „gorsze”. Wiem, że ciężko jest w to uwierzyć, kiedy rzadko ma się ochotę na seks i pojawiają się myśli, że coś jest nie w porządku. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo zderzamy się z oczekiwaniami osoby Partnerskiej, która wydaje się mieć zupełnie inne oczekiwania. 

​Brak ochoty na seks – praca nad pożądaniem

​Osoby doświadczające pożądania responsywnego mają czasem wrażenie, że zmuszają się do seksu. To budzi w nich uczucie, że postępują wbrew własnej woli, wywołuje niechęć i negatywne nastawienie, a czasem nawet poczucie doświadczania krzywdy. Trudniej inicjować zbliżenie, jeśli nie ma się na nie zupełnie ochoty. Z drugiej strony zamykając się na doznania seksualne, na stymulację, pieszczoty, mogą pozbawiać się one perspektyw na naprawdę wspaniały seks. Warto otworzyć się na możliwości i dać się poprowadzić chwili. Warto podjąć próbę i ​sprawdzić dokąd mogą prowadzić te pozytywne doznania. Nawet jeśli nie jest to seks, to wspólne, intymne chwile i pieszczoty pomogą Wam zacieśnić więzy i zbudować wartościową relację. Próby inicjacji seksu zbliżą Was i otworzą na Wasze wzajemne potrzeby.

Pozadanie responsywne - co to jest i jak je wywolac?

Jak wzbudzić pożądanie responsywne

Zacznijcie od stworzenia komfortowej i bezpiecznej atmosfery. Nie stawiajcie wygórowanych oczekiwań, nie pospieszajcie niczego, nie nakładajcie na siebie presji. Chodzi o to, żeby było miło – bez względu na to, czy sytuacja doprowadzi Was do seksu. Nawet jeśli zakończy się na serii czułości, na pewno takie interakcje przyniosą realne korzyści dla Waszego związku.
Oddajcie się jakiejś niespiesznej przyjemności i uprawiajcie slow sex. Może zacznijcie od masażu przy migoczącym świetle świec. Sojowe świece do masażu często przyprawione są zacną porcją feromonów. Pod wpływem ciepła uwalniają się one do powietrza i pomagają zadziać magii. Pielęgnacyjne właściwości wosku sojowego sprawiają, że powolne wmasowywanie ich w skórę staje się niezwykle satysfakcjonującym doznaniem dla obydwu stron. Skóra staje się błyszcząca, a odbijające się w niej migotanie płomienia świecy nadaje mu mistyczny charakter.

Aby nie rozpraszać się myśleniem, czy ta świeca na pewno nie zostawi tłustych plam na tej czystej pościeli, warto zaopatrzyć się także w nieprzemakające prześcieradło. Bez względu na to, co stanie się na jego powierzchni, warstwy pod nim pozostaną nienaruszone. Nic zatem nie będzie Was rozpraszać, podczas kiedy będziecie próbować rozniecić w Waszych ciałach ogień (lub choćby płomyczek) pożądania. O tym, jak zrobić masaż erotyczny dla kobiety wspominałyśmy już w jednym z poprzednich artykułów. Podobnie o tym, jak używać świecy do masażu.

Pozadanie responsywne - co to jest i jak je wywolac?

​Pożądanie responsywne a satysfakcjonujące współżycie

​W strefie erotycznej, podobnie jak w każdej innej strefie życia, nasze oczekiwania i pragnienia mogą się od siebie różnić. I podobnie jak w innych aspektach również tutaj powinniśmy wykazywać się otwartością, tolerancją i zrozumieniem. Takie różnice nie muszą wcale oznaczać, że wypracowanie wspaniałych, wspólnych rozwiązań nie jest możliwe. Komunikacja pomiędzy Partnerami jest kluczowa nie tylko dla satysfakcjonującego seksu, ale również dla stworzenia dającego poczucie bliskości i bezpieczeństwa związku. 

Warto porozmawiać na temat tego, w jaki sposób doświadczasz pożądania i co może Ci pomóc w jego wywołaniu. Osoba Partnerska powinna także wiedzieć, że może to potrwać dłużej, niż kilka minut. Powinna być przygotowana na na to, by dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz. Kolejna rzecz, której powinna być świadoma, to że nie za każdym razem, pomimo najszczerszych chęci i najwytrwalszych starań, finałem będzie seks. Istnieje również prawdopodobieństwo, że ochota na seks, pomimo zaangażowania i długiej stymulacji nie nastąpi. To również musi być traktowane jako prawdopodobny scenariusz, a osoba Partnerska powinna wykazać się akceptacją.

Karolina Sokołowska

Karolina Sokołowska opowiada Klientom Erotic Med tyle ciekawostek o gadżetach, faktów o ludzkiej anatomii, działaniu różnych afrodyzjaków, że funkcja edukatora w zasadzie przyszła naturalnie. Jej motywacją do ciągłego poszukiwania niuansów są ludzkie historie. Wsłuchuje się w nie z uwagą i zrozumieniem, starając się udzielić obszernych i rzetelnych odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ciągle pracuje nad tym, aby poszerzyć swoją wiedzę we wszystkich dziedzinach, które mogą mieć wpływ na udane życie erotyczne, widząc sporo do zrobienia w temacie edukacji na tematy, które dotychczas nie były traktowane wyczerpująco.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *